139 dikwijls een ongunstigen invloed heeft op het moreel van den troep. Yan de flinke hoeveelheid medegenomen artikelen, waar onder bier, limonade, tabak, sigaren, postpapier enz., werd door manschappen en ook door officieren een zeer gretig gebruik gemaakt. Het medevoeren van dergelijke artikelen bij expedities verdient zeker aanbeveling. 3. Drinkicater. Er werd steeds een streng toezicht op het gebruik van drinkwater uitgeoefend. Toch gebeurde het dage lijks, dat de troepen onderweg ongekookt water gebruikten. Volgens de ervaring van den Chefarts gebruikt een man op een middelmatig zwaren tocht in een warm klimaat over dag 3 liter vocht, al kan door goeden wil en oordeelkundige verdeeling der op geregelde tijden te nemen vochthoeveelheden de totale quantiteit met een weinig oefening tot een ietwat lager cijfer worden teruggebracht. De algemeen door officieren en minderen gehuldigde meening, dat veel water-gebruik on derweg goed is en door rationeele vochtbeperking het krijgen van een zonnesteek in de hand wordt gewerkt, deelde de Chefarts geenszins. De grootste hoeveelheid vocht wordt door Europeanen en dan nog speciaal door ongetrainde of aan alcohol verslaafde personen gebruikt. Een getraind Inlansch militair kan het in vochtbeperking zonder eenig nadeel zeer ver brengen. Nu hebben de veldflesschen een inhoud van 1 liter en zijn in den regel bij de eerste rust reeds ledig. Een militair met nog extra 2 K. G. te belasten heeft zijn bezwaar. Daar al spoedig bleek, dat het drinken onderweg van ongekookt water oogenschijnlijk 1) geen slechte gevolgen had, wat moet worden toe geschreven worden aan de gunstige omstandigheden, dat de Boegi- neezen hun faeces en afval in den regel niet in de rivieren deponeeren en het land slechts zeer schaars is bevolkt, meen de de Chefarts er niet op te moeten aandringen het aantal veldflesschen bij den man te doen vermeerderen. Slechts bij uitzondering heeft de troep bepaald gebrek aan drinkwater gehad. Daar waar gebrek aan drinkwater kon worden voorzien, werden door de Geneeskundige Sectiën een zoo groot mogelijk aantal 1) Er Terden blijkbaar zelden direlt optiedende nadeelige gevolgen opgemerkt.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 153