140 vierkante flesschen omwoeld met rotan gedeeltelijk met slappe thee, gedeeltelijk met gekookt water gevuld, medegenomen 1). Zulks was natuurlijk alleen mogelijk, doordat een groot gedeelte der uitrusting dier Geneeskundige Sectiën onderweg niet werd medegenomen. Chemische reiniging van drinkwater werd niet beproefd, omdat de Chefarts bij ondervinding had geleerd, dat de militairen in het algemeen een tegenzin hebben tegen het op die wijze kiem- vrij gemaakte water. In bivaks van eenigen duur als te Watampone en te Pampanoea werden leksteenen met beenderenkool in gebruik genomen. Bij de marechaussée-compagnie had het toezicht op het uit sluitend gebruiken van gekookt water groote bezwaren. Op advies van den Chefarts werd het drinkwater voor algemeen gebruik bij die militairen zooveel mogelijk in petroleumblikken gekookt. 4. Kleeding. De nieuwe veldkleeding voldeed zeer goed. Op vallend was het, dat zoo weinig gebruik van de serge jassen werd gemaakt. Ze werden alleen in de bivaks maar nimmer op marsch gedragen. Toch zou de Chefarts ze niet van de uitrusting geschrapt willen zien, daar ze 's avonds in 't bivak en 's nachts op wacht met voordeel kunnen gebruikt worden. Ter verbetering van de ventilatie in de bamboehoeden zou het wenschelijk zijn, ze van een ventilatiedop te voorzien. Ook verdient het aanbrengen van een roode voering ter verlaging- van de temperatuur in de hoeden aanbeveling. De nieuw model slobkousen met riempjes in plaats van knoopen hebben volgens den Chefarts dit voor bij het oude model, dat zij ten allen tijde beter om het onderbeen sluiten, behalve om de enkels, terwijl de souspiedsriemen met gespen het mogelijk maken eventueel in de schoenen gedrongen vreemde lichamen te verwijderen, zonder de geheele slobkous los te maken. De ondervinding op Atjeh had al lang geleerd, dat de zeil- doeksche schoenen het schoeisel bij uitnemendheid te velde is. 1) De vierkante jeneverfles'chen zijn wel altijd verkijgbaar doch zeer zwaar, blikken fle3- schen of petroleumblikken zouden het medevoeren van een grooter volume thee mogelijk maken.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 154