142 bij vredesoefeningen in daarvoor in aanmerking komende ter reinen af te wachten. 5. Gezondheidstoestand. De gezondheidstoestand was in 't algemeen gunstig. Ten einde een algemeen overzicht te geven van de morbidi teit en mortaliteit gedurende de expeditie, werd een summier ziekenrapport samengesteld van alle veldziekeninrichtingen te zamen plus de op het ziekentransportschip, de oorlogsschepen in de Golf van Boni en in het militair hospitaal te Makassar verpleegde expeditionnaire militairen. Dit laatste summierrapport dient als basis van onderstaande beschouwingen. Gedurende de 4J maand, waarover het rapport loopt, overleden er 5 Europeesche en 8 Inlandsche militairen, waarvan 4 Euro peanen en 5 Inlanders ten gevolge van voor den vijand bekomen verwondingen. Een Europeesch militair overleed vóór de lan ding te Patiero, dus eigenlijk voor den aanvang der expeditie aan bloedvergiftiging na eene kleine verwonding, terwijl 1 Eu ropeesch en 1 Inlandsch militair aan buiktyphus, 1 Amboi- neesch marechaussee aan pernicieuse malaria en 1 Inlandsch militair aan dysenterie bezweek. Van de 484 Europeesche en 325 Inlandsche militairen, die onder behandeling kwamen, werden 182 Europeanen en 81 Inlanders naar Soerabaja geëvacueerd, waarvan 8 Europeesche en 6 Inlandsche militairen met schotwonden, 1 Europeaan en 1 Inlander met andere traumata en 1 Officier van Gezondheid met fractuur. Trekt men van het totaal aantal geëvacueerden verden af de militairen, die wegens ziekten van de urogenitaal- organen, syphilis enz., in één woord die wegens ziekten, voor den aanvang der expeditie verkregen, moesten worden wegge zonden, dan houdt men over 144 Europeesche en 66 Inlandsche militairen, die wegens ziekten tijdens de expeditie opgedaan werden geëvacueerd. Wordt hierbij in aanmerking genomen, dat van de veldzieken- zalen te Watompone en Paloppo in den aanvang enkele mili tairen naar Soerabaja werden geëvacueerd, die volgens de mee ning van den Chefarts best daar ter plaatse hadden kunnen herstellen en dat in 't laatst van November een betrekkelijk

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 156