- 143 - groot aantal lijders wegens plaatsgebrek in het hospitaal te Makas sar naar Soerabaja, is opgezonden, dan mag het aantal lijders, dat geëvacueerd moest worden, werkelijk bijzonder klein worden ge noemd. Volgens ingewonnen inlichtingen bij den Chef van het hospi taal te Soerabaja, overleden van de 263 geëvacueerde militairen aldaar nog 4 Inlandsche militairen, terwijl het meerendeel vrij spoedig na hun aankomst als hersteld, zij het dan ook niet geschikt voor den actieven dienst, kon worden uitgeschreven, wel een bewijs, dat de lijders steeds tijdig werden weggezonden en niet roekeloos met menschenlevens werd gespeeld. Van den aanvang der expeditie af, werdt als stelregel aange nomen, dat alleen die militairen voor evacuatie naar Soerabaja in aanmerking zouden worden gebracht, van wie in den eersten tijd geene diensten te velde meer waren te verwachten of voor wie klimaatsverandering tot herstel noodzakelijk werd geacht. Alleen lijders aan besmettelijke ziekten als dysenterie, buik- typhus, werden met het oog op het groote gevaar voor versprei ding van besmettelijke ziekten in bivaks, zoo spoedig mogelijk weggezonden. Vandaar, dat er wegens febris intermittens (n. 1. de gevallen van febris remittens, die veel op typhus abdominalis geleken), dysenterie en diarrhee betrekkelijk veel lijders werden geëvacueerd, die anders in de veldziekeninrich- ting best hadden kunnen herstellen. Opvallend is ook weer gedurende deze expeditie het absoluut en relatief groot aantal Europeanen, dat ziek werd en dat moest worden weggezonden. Zulks moet voor een deel aan moreele invloeden worden toegeschreven. Wel hebben de Europeanen, in Europa geboren, in deze gewesten waarschijnlijk een geringer weerstandsvermogen tegen ziekmakende invloeden dan de aan het klimaat alhier van kindsbeen af gewende Inlanders, de hoofdreden voor het groot verschil in morbiditeit tusscheu Europeesche en Inlandsche militairen moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat het verschil tusscheu het leven te velde en in vredesgarnizoen bij Europeesche militairen grooter is dan bij Inlanders. De Inlanders zijn het in hunne kampongs weinig beter gewend dan zij het te velde hebben, ze weten

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 157