144 zich de kleinere versnaperingen, waaraan zij gewend zijn, ook daar te verschaffen en hebben in 't algemeen minder behoeften. De Europeaan mist te velde zijn stroozak, zijn cantine en zooveel andere dingen; hij weet zich in zijn vrijen tijd niet bezig te houden. Zoo was ook de gezondheidstoestand onder de officieren in de laatste maanden relatief nog mindor gunstig dan bij de Europeesche minderen d. w. z. naar verhouding werden er meer officieren dan onderofficieren en meer onderofficieren dan min deren geëvacueerd. Hoe grooter het verschil tusschen het leven te velde en in het garnizoen is, hoe meer de menschen te velde missen, hoe geringer het weerstandsvermogen is. De officieren vergenoegden zich veelal met de soldatenmenage, die, hoe goed zij ook gedurende de expedidie was, toch minder geschikt moet worden geacht voor de aan lichtere voeding gewende magen der officieren. Zeer duidelijk viel ook bij hen evenals bij de mindere Europeesche militairen de moreele factor waar te nemen. Zoolang er emoties waren, zoolang er gevochten werd of gevechten in uitzicht waren, was bijna niemend ziek. Toen alles op vrede wees en toch het einde der expeditie niet was te voorzien, werden velen ziek en moesten betrekkelijk velen worden geëvacueerd. Na de Europeesche militairen had de maréchaussée de meeste verliezen. Van de Inlanders in het summierrapport vermeld was J gedeelte van de maréchaussée-compagnie afkomstig, terwijl er zeker meer dan 8 maal zooveel Inlanders bij de expeditionnaire troepenmacht waren dan Amboineesche maréchaussée's. Zulks is niet uitsluitend door de meerdere vermoeienissen en ontberingen te verklaren, die deze militairen uit den aard hunner betrekking hadden te doorstaan. Wel is van deze mili tairen waarschijnlijk, vooral bij de vervolging van den Radja van Boni, iets meer gevergd dan van de andere Inlandsche troepen, daar staat tegenover, dat zij lichter bewapend en beter getraind waren. Bovendien waren zij in de eerste maanden steeds bij de voor hoede ingedeeld, zoodat ze in den regel één of meer uren eer der in het bivak waren dan de achterhoede en 't is een bekend feit, dat een weg die eenigszins modderig is, voor de achterhoede

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 158