145 haast onbegaanbaar wordt. Het marcheeren in de voorhoede eischt minder van het physiek van den militair, dan het loopen in de achterhoede. Naar de meening van den Chefarts moet de betrekkelijk grootere morbiditeit bij de maréchaussee voor een deel zeer zeker worden toegeschreven aan het individueel voedingssysteem en aan het onvoldoend toezicht, dat bij deze militairen op het zooveel mo gelijk gebruik maken van gekookt water kon worden uitgeoefend. Yan de 6 gevallen van febris typhoïdea in het summierzieken- rapport waren 3 afkomstig van de maréchaussée-compagnie en 1 van een deze op een harer tochten vergezellende inlandsche compagnie. In het rapport zijn alleen vermeld die gevallea van diarrhoea, die eene behandeling in de veldziekeninrichting noodzakelijk maakten. Het is een bekend feit, dat bijna iedereen te velde van tijd tot tijd een attaque van diarrhee krijgt De drie gevallen van beri-beri, die zijn voorgekomen, waren recidieven. Zeer groot was in den aanvang der expeditie het aantal lijders aan syphilis en venerische aandoeningen. Uit het optreden der algemeene verschijnselen (roseola) kon bij de meesten met zekerheid worden opgemaakt, dat zij die ziekte kort voor hun vertrek uit het garnizoen hadden geacqui- reerd. De lijders met chronische druiper bleven dienst doen en zijn niet in het rapport vermeld. De patiënten met anaemie en palpitationis cordis waren meerendeels militairen, die reeds voor hun vertrek daaraan leden en ten onrechte als geschikt voor den velddienst te boek stonden. De talrijke lijders met catarrhale aandoeningen der bovenste luchtwegen, waarvan in het verslag sprake is, werden niet in de veldziekeninrichtingen opgenomen en komen derhalve mee rendeels niet in het summierrapport voor. Eene uitzondering daarop maken zij, die daarbij aan koorts leden en daarom een enkele keer onder febris intermittens zijn ingeschreven. Ook tientallen van lijders met lichte koortsaanvallen, acute diarrhoe, lichte verwondingen enz. zijn niet in het summierrapport ver meld, daar ze na een paar dagen kwartierziek weer her stelden. Bijl. 1908. 10

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 159