148 alleen bij Goenoeng Sari en bij Pakatto en daar nog slechts zeer weinige gewonden onzerzijds had te verzorgen. 7. Gewonden van den vijand. Bij Badjowé werden verschei dene gewonden van den vijand in de ambulance opgenomen, behandeld en verpleegd. Bij Goenoeng Sari werden zij alleen verbonden en later door de bevolking in de kampong onderdak gebracht. 8. Troepenlogies. De bivaks voor een of twee dagen werden uit den aard der zaak zeer eenvoudig ingericht. Zoo eenigszins mogelijk werd aan een rivier of bergstroom 's middags een paar uren voor het invallen van de duisternis halt gehouden en daar de meest geschikte plaats om te bivakkeeren uitgezocht- De Geneeskundige Sectiën bleven bij de bataljons, waartoe zij behoorden. Waar geen voldoend aantal huizen aanwezig was en zulks was vrij wel regel, werden er hutjes van dunne boomstammetjes met hellend afdak opgetrokken. De bedekking bestond uit bladeren of alang-alang; de ligplaatsen werden met bladeren of alang-alang opgehoogd. Wanneer imitatieleder werd medegevoerd, werden de hutjes daarmede ingedekt. Latrines werden niet gemaakt. Voor 't halen van drinkwater, voor 't uitspoelen en wasschen der kleeren werden bepaalde gedeelten van de rivier aangewezen. Door 't plaatsen van een of meer schild wachten werd er voor gezorgd, dat de bevelen dienaangaande stipt werden opgevolgd. Daar waar huizen beschikbaar waren, bepaalden zich de werkzaamheden voor de inrichting alleen tot het schoonmaken van het inwendige der woningen, waarin de nacht zou worden doorgebracht. Bij kampongbivaks van langen duur werd niet alleen het inwendige der huizen, maar vooral het terrein daaronder ge reinigd. Boegineezen n. 1. gebruiken het terrein onder hunne huizen als mestvaalten. Daar werden hunne paarden en dikwijls ook hunne karbouwen gestald. Faeces, urine, keukenafval, spoel water, alles komt onder het huis terecht. Ook binnenshuis, vooral in dat gedeelte waarin zich de vuur. haarden bevonden en waar alle voorwerpen met een dikke laag roet waren bedekt, was steeds een groote schoonmaak noodig.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 162