149 Het tusschen de huizen groeiend struikgewas en onkruid werd geraseerdkuilen en modderpoelen werden gedempt. Zoo spoedig mogelijk na aankomst werden op daartoe aan gewezen plaatsen privaten gemaakt. Waar een rivier langs het bivak stroomde, zooals te Pampanoea werden de privaten zooveel mogelijk daarboven geplaatst. Te Watampone werden kuilen buiten de bewakingslijn gegraven, waarin de faeces door het bestrooien eenige keeren daags met droog zand systematisch onschadelijk werden gemaakt. De bodem-oppervlakte in het bivak werd zooveel mogelijk tegen vervuiling beschermd. Het vuil werd verzameld en verbrand of in de rivier gegooid. Voor goede afwatering van spoelplaatsen bij de keukens, die zooveel mogelijk aan of buiten de omheining van het bivak werden geplaatst, werd gezorgd zonder belangrijk grondverzet. 9. Velhospitaal. Een der beste huizen op de operatiebasis, zooveel mogelijk midden in het bivak werd voor veldhospitaal uitgekozen. Wat de beschrijving van de ligging, inrichting en uitrusting van de veldhospitalen te Watampone en Pampanoea betreft, wordt verwezen naar het verslag. Nimmer is het veldhospitaal in zijn geheel in werking ge treden; zoowel te Watampone als te Pampanoea is slechts een klein gedeelte der uitrusting gelost. Trouwens de oprichting van een veldhospitaal ter sterkte van 150 lijders (berekend naar 5 van de geheele troe penmacht) met zooveel mogelijk volledig uitgeruste veldapotheek kon, met de gevolgde wijze van ageeren, moeielijk geschieden 1). Daar slechts een gedeelte van het veldhospitaal in werking is geweest, bestond er geen bezwaar één der twee bij die inrichting ingedeelde Officieren van Gezondheid aan de maré chaussee-compagnie af te staan. Met het oog op de noodzakelijkheid van het voortdurend verplaatsen der operatiebasis, werd het door den Chefarts niet raadzaam geacht het Röntgentoestel mede te nemen. Eerst 1) Het oorspronkeijj Ite plan van actie liet dit wel toe; dit plan is evenwel later ge wijzigd. D y o

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 163