150 later toen het militair hospitaal te Makassar evacuatie-hospitaal voor alle in Zuid-Celebes ageerende troepen werd, kon daar met nut van dat toestel worden gebruik gemaakt en liet men het van Soerabaja overkomen. Het medegeven van tentmaterieel bleek achteraf overbodig te zijn 1). Zooals uit het verslag blijkt, kon op iedere tijdelijke operatiebasis steeds over een voldoend groot Inlandsch huis voor veldziekeninrichting worden beschikt. Daarin waren de zieken beter gehuisvest dan ooit onder tenten had kunnen geschieden. Trouwens het voortdurend gebrek aan draagkrachten had het medenemen van tenten toch onmogelijk gemaakt. Wil men den zieken op marsch steeds een onderdak verze keren, dan is het eenvoudiger en rationeeler door de Genees kundige Sectiën een rol imitatieleder te doen medevoeren, zooals een enkele keer tijdens deze expeditie is geschied. Daar in het veldhospitaal nimmer meer dan 50 lijders zijn verpleegd, was de dienst van het daarbij ingedeeld hospitaal- personeel zeer gemakkelijk. In verband daarmede werden de zienkenverplegers van de Geneeskundige Sectiën, zoodra zij minder valiede begonnen te worden, door personeel van het veldhospitaal vervangen. Toen in den loop der expeditie eenige ziekenverplegers wegens ziekte moesten worden geëvacueerd, werd het niet noodig ge acht daarvoor vervangers aan te vragen, omdat best met minder personeel kon worden volstaan. Er werd een ruime hoeveelheid ziekenkost medegenomen. Bij de opmaking van de opgave daarvan werd evenwel de Chef arts niet geraadpleegd. Eieren en kippen konden te Watampone, Pampanoea en Paloppo plaatselijk worden aangekocht. Een enkele keer, dat zulks onmogelijk was, werden kip in gelei en gebraden kip in blik verstrekt, welke artikelen zeer goed voldeden. Aankoop van vruchten ten behoeve van zieken in het veldhospitaal had zooveel mogelijk dagelijks plaats. Ten einde de voeding der zieken zoo smakelijk mogelijk 1) "Ware het te voorzien geweest, dat in de eerste dagen te Patiro geen noemenswaard onderdak ter beschikking en toch noodig zou kunnen zijn, dan had dat materieel aldaar nut.ige aanwending gevonden.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 164