151 toebereid te krijgen, werd bepaald, dat aan den kok en bijkok van de keuken van het veldhospitaal bij voldoenden ijver en geschiktheid een toelage zou worden verstrekt. 10. Veldapotheek. De uitrusting der veldapotheekheeft niet bijzonder voldaan. Er waren volgens den Chefarts te veel artikelen medegegeven en van verschillende artikelen een te kleine hoeveelheid. Gedeeltelijk werd in het gebrek voorzien door suppletoire aanvragen nog vóór het vertrek, waarbij het verzoek werd gedaan de meest gebruikte geneesmiddelen in dispenseervorm te verpakken. Bij de suppletoir meer aangevraagde heelkundige instrumenten werd rekening gehouden met de algemeen gehuldigde meening, dat er veel tegenstand in Boni was te verwachten, zoodat het aantal gewonden onzerzijds vrij hoog moest worden geschat. Behalve hierdoor werd het medenemen van een groote hoe veelheid verbandmaterieel bovendien wenschelijk, omdat ook aan de gewonden van vijandszijde zooveel mogelijk heelkundige bijstand zou worden verleend. Daar de tegenstand zeer meeviel en na het eerste treffen bij Bodjowe in eens was gebroken, terwijl de bij de landing verkregen gewonden onzerzijds onmiddellijk naar Soerabaja wer den geëvacueerd, zijn vele instrumenten, verbandartikelen en geneesmiddelen ongebruikt gebleven. Yan de met het oog op de in 1905 in Zuid-Celebes geheerscht hebbende cholera, medegenomen groote hoeveelheid ontsmet tingsmiddelen behoefde gelukkig geen gebruik te worden ge maakt. Deze artikelen zijn te Badjowe niet ontscheept en eerst bij het vertrek van Pampanoea aldaar aan land gebracht. Yan acid. citricum werd veel minder gebruikt dan in den regel bij in tropische laaglanden ageerende troepen het geval is. Ook van ol. cajuputi, een uitstekend middel o.a. ter be veiliging tegen muskieten en dus ook ter voorkoming van malaria is relatief zeer weinig verstrekt, blijkbaar een gevolg van de omstandigheid, dat de militairen weinig last van mus kieten hadden. 01. ricini, anders een gewild purgeermiddel, werd minder gebruikt dan verwacht werd; zulks moet worden toegeschreven

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 165