153 Alle bovengenoemde verbandmiddelen kunnen met uitzondering van driehoeken, wier aanmaak bij voldoende hoeveelheid ver- bandkatoen eenvoudig is, en van wattenrollen, die bijna niet werden aangevraagd, vermoedelijk omdat pakken ontvette watten van Utermöhlen minder plaats innemen en in verpakking van 100 gram toch al handig zijn, naar het oordeel van den Chetarts op expedities niet te veel worden medegegeven. 2de. De medicamenten in poeders voldeden te velde veel beter dan de tabletten. Deze laatste dispenseervorm kwam den Chefarts alleen voor sublimaat rationeel voor, omdat zon der afzonderlijke verpakking in buisjes en deze dan weer in stopflesschen, zooals b. v. chinosoltabletten, de sublimaatpastilles intact blijven en niet afbrokkelen, hetgeen de chinosoltabletten toch nog doen. Trouwens het desinfectiemiddel sublimaat werd meer verlangd dan cbinosol. Chloras kalicus a gram is ai zeer ondoelmatig, beter is het dat geneesmiddel in poeders van 10 gram (dus voor een ajerblandafleschje) mede te nemen. De 12000 poeders, die met gewoon poederpapier aangemaakt, in pakjes van 50 in blikken doozen, welke met strooken kleef- pleister waren dichtgeplakt, werden medegenomen, bleven zon der eenige glasverpakking en zonder veel ruimte in te nemen, tot het einde goed en intact, niettegenstaande enkele kisten bij het aan land brengen te Badjowé op drijvervlotten met zeewater in aanraking zijn geweest. Onaangenaam smakende geneesmiddelen waren er niet bij; deze zouden in pillenvorm kunnen worden medegenomen. Pas- tillevorm werd ook voor morphine en phenacetine door den Chefarts afgeraden. 3de. De te Batavia in de militaire apotheek machinaal aan gemaakte chininepillen a 0.1 gram voldeden zeer goed. De pillenvorm is volgens den Chefarts ook hierbij de aangewezen vorm. De weieens geuite bewering als zouden chininepillen lang bewaard hunne diensten verzaken, heeft de Chefarts niet bewaardheid gevonden. Verpakt als de poeders bleven ook deze uiterlijk onveranderd en werkzaam. 4de. De steriele oplossingen in buisjes uit de Bataviasche Volksapotheek voldeden goed en werden in alle medegegeven

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 167