154 soorten verbruikt. De schuifdoozen lieten zich gemakkelijk verpakken en voor breken bestond geen gevaar. ode. De drie operatietafels aangemaakt in de Artillerie Con structie Winkel te Soerabaja voldeden zeer goed; één daarvan werd te Pampanoea en één te Paloppo achtergelaten. Ook de stalen veldbedden hebben goede diensten bewezen, al geven de meeste zieken er de voorkeur aan op met alang-alang of padistroo gevulde stroozakken te liggen, nu op de verschillende operatiebases over op palen staande, hoog uit den grond ge bouwde huizen voor veldziekeninrichtingen kon worden be schikt. Ledige stroozakken zijn bovendien nog gemakkelijker mede te voeren en overal is wel gelegenheid ze te vullen. Ook had het plaatsen van die stalen veldbedden eenig bezwaar, daar bijna alle huizen in Zuid-Celebes vloeren hadden bestaande uit bamboelatten. Vandaar dat voor veldhospitaal een huis met een plankenvloer werd uitgezocht. 11. Ziekentransportschip van Diemen". Oorspronkelijk was voor evacuatie van zieken naar Soerabaja gerekend op een ziekentransportschip uitgerust voor 50 lijders. Daar op Makassar als evacuatieplaats niet noemenswaard kon worden gerekend zonder voor het hospitaal aldaar meerder peisoneel beschikbaar te stellen, werd Soerabaja als zoodanig aangewezen, zijnde speciaal geïndiceerd voor zieken, die een bijzonder klimaat konden noodig hebben. Welke lijders in aanmerking werden gebracht voor evacuatie naar Soerabaja of opzending naar Makassar is reeds vroeger vermeld. A priori werd door den Chefarts Makassar verkozen boven Soerabaja, omdat volgens zijn op Atjeh opgedane ondervinding het evacuatiecijfer voor Makassar hoogstwaarschijnlijk belangrijk kleiner zou zijn dan dat voor Soerabaja, doordat de lust om geëvacueerd te worden veel geringer zou zijn, indien de mili tairen naar Makassar, dan wanneer zij naar Java, waar hunne vrouwen en kinderen waren achtergebleven, werden opgezonden. Daarom werd bij aankomst te Makassar de Gewestelijk Eerst aanwezend Officier van Gezondheid van Celebes, Menado en imoi medegedeeld, dat hij er in ieder geval op moest reke'ucu zoolang niet tot de oprichting van een veldhospitaal kon worden overgegaan, dat alle zieken van de expeditionnaire troepenmacht

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 168