155 die binnen een paar weken hersteld zonden kunnen zijn, naar het militair hospitaal ten zijnent zouden worden opgezonden. In dat hospitaal was voldoende ruimte om nog een 100-tal zieken boven de gemiddelde sterkte op te nemen, terwijl meer hospi- taalpersoneel voor Makassar kon worden aangevraagd, hetgeen met het oog op vele detacheeringen van personeel bij de mo biele colonnes, excursietroepen en vaste bezettingen ook noodig werd. Communicatie tusschen Boni en Makassar zou er in overvloed bestaan, door middel van oorlogsschepen en Gouvernementsstoo- mers. Yan het s. s. „van Diemen" werd ter evacuatie naar Soerabaja gebruik gemaakt voor die zieken en gewonden, van wie de eerste maanden geen diensten waren te verwachten. Dit zijn er totaal 209 geweest, waarvan 140 Europeanen, 12 Amboineezen en 49 Inlanders. Dit getal is voor een ziekentransportschip klein te noemen; bedoeld stoomschip heeft evenwel ook voor andere doeleinden (opvoer van troepen, vivres, materialen, steenkolen) belangrijke diensten bewezen, hetgeen echter niet altijd in het belang der zieken kon worden geacht, getuige een minder gunstig verslag daaromtrent van een der Officieren van Gezondheid. 12. Geneeskundige Sectiën. Waar eenigszins mogelijk werd door de Chefs der Geneeskundige Sectiën vóór het vertrek van den troep ziekenrapport gehouden. Was zulks niet mogelijk, dan werden de zieken 's middags na het betrekken van het bivak in de gelegenheid gesteld, den geneesheer te raadplegen. Boven dien was bekend gemaakt, dat tot 's morgens 64 uur en 's avonds na het betrekken van het bivak genees-en verbandmidde len konden worden verkregen bij den sergeant-ziekenopzichter of korporaal-ziekenverpleger van den Staf der Geneeskundige Sectie. De zieken, die per tandoe moesten worden vervoerd, werden steeds bij de ambulance gehouden en aldaar gevoed en onder dak gebracht. De formatie van de Geneeskundige Sectie tegen den Inland schen vijand voor 't eerst bij deze expeditie in de praktijk be proefd, heeft, wat het personeel betreft, zeer goed voldaan. Het indeelen van verbandgroepen bij de compagnieën, waarvan

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 169