- 4 den N. rand vuur uit een tiental geweren. Bij verder door- diingen week de vijand en werd door en om Boekakak de N. W. saillant van Watampone bereikt. Het peloton tegenover Watampone kreeg eveneens vuur uit deze kampong Bij de missigit gekomen kreeg het vuur uit een vijftiental geweien van uit dit bedehuis en omliggende huizen, waarop dit peloton terugtrok, op het peloton in de N. W. saillant! Laatstbedoeld punt werd daarop met 2 afgezeten pelotons en één peloton te paard vastgehouden tot aankomst maréchaussée en van een en ander bericht gezonden aan den bevelhebber. Om 12.30 u. n. m. kreeg de cavalerie opdracht om, terwijl de infanterie in breed front Watampone van N. naar Z. door- tiok, met de maréchaussée op den rechtervleugel der infanterie, vooruit te rukken naar den weg naar Palakka, ten einde uit Watampone vluchtende vijanden op te vangen. Terwijl de maréchaussée zich in Z. richting langs den W.- rand van Watampone bewoog, werd vóór en zijwaarts van den rechtervleugel der maréchaussée in Z. W. richting vooruitgerukt. Dooi het zeer zware, modderige sawahterrein konden vluch tende vijanden niet te paard worden achtervolgd, doch geschiedde dit met vuur van afgezeten ruiters. Nadat de troepenmacht tot den Z. rand van Watampone was doorgedrongen, werd de last ontvangen in Watampone te ver zamelen, gedurende welken terugmarsch één paard sneuvelde door vuur op grooten afstand van eenige vijandelijke schutters. Bivak betrokken om 3.30 u. n.m. in Watampone. Dienzelfden dag debarkeerde de rest der cavalerie, welke een bivak betrok in Badjowe. 31 Juli. Met twee pelotons cavalerie uitgerukt bij de voor hoede eener colonne bestaande uit U/2 bataljon infanterie, een compagnie maréchaussée en 4 stukken geschut met opdracht om verkennend en beveiligend op te rukken over Pasar Waroe in de richting van Palakka en dezen kampong te verkennen. Te Pasar Waroe gekomen werd één peloton langs het voet- pad in N. O. richting in de richting van Palakka gezonden ter wijl één peloton Pasar Waroe bezet hield. Uit Palakka werd geen vuur ontvangen en niets van den vij and bespeurd; dit werd den colonnecommandant gemeld.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 16