156 zij als ware 't ware een integreerend deel vormen, is gebleken zeer praktisch te zijn. Overplaatsingen van het hospitaalpersoneel van de eene compagie naar een andere en van de eene Geneeskun dige Sectie naar een andere zijn steeds vermeden. Alleen wanneer de bij de compagnieën ingedeelde ziekenver plegers ziek waren of invaliede waren geworden, werden ze door valiede manschappen van het veldhospitaal vervangen. De tandoes en ziekendragers (dwangarbeiders) waren bij deze expeditie op de wijze als in Atjeh gebruikelijk onder het beheer en de bevelen van de compagniescommandanten geplaatst, behalve bij de Geneeskundige Sectie van Hulpwapens en Trein. Bij deze laatste stonden de 3 verbandgroepen ieder met 4 tan does en 10 dragers onmiddellijk onder het beheer en de bevelen van den Chef van die Geneeskundige Sectie. Deze methode is te verkiezen Het is voor den Chef eener Geneeskundige Sectie, die 's morgens voor den afmarsch en 's avonds na aankomst vele en velerlei bezigheden heefc, niet mogelijk het toezicht op een 79 tal mandoers en dwangarbeiders te houden en er voor te zorgen, dat deze waar noodig steeds present zijn. Een van de zes tandoes Gwynfé per verbandgroep was ver vangen door een gemodificeerd uitneembaar stalen veldbed. Het hospitaalpersoneel van de verbandgroep hield toezicht op de tandoes; de indeeling van dwangarbeiders geschiedde door den compagniescommandant. Het is ook hier bij deze expeditie gebleken, dat 1 mandoer en 15 dwangarbeiders voor 6 tandoes beslist te weinig is- Natuurlijk niet zoolang de meeste tandoes onbelegd zijn; dan kunnen, door twee dwangarbeiders twee ledige tandoes te laten dragen, extra reservedragers worden beschikbaar gemaakt, maar reeds- als in drie tandoes bij ééne compagnie zieken liggen, loopt de zaak spaak. Gemiddeld heeft men 4 dwangarbeiders noodig voor het dragen van één ziekebij den tocht van Pakatto naar Bontoparang in geaccidenteerd terrein, had ik voor iedere gevulde tandoe 6 dragers noodig, wilde geen oponthoud in den opmarsch der troepen worden veroorzaakt. Men neme daarbij in aanmerking, dat niet alleen de man, maar ook zijn geweer, zijn ammunitie c.q. veldzak moeten worden gedragen. Deze artikelen worden gewoonlijk in de ledige tandoes

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 170