157 gelegdhet transporteeren van 2 tandoes door 2 personen wordt dan evenwel onmogelijk. Verder is het getal 15 in zooverre ongunstig, dat het niet door 6 gedeeld kon worden. De voorste troepen zouden, ten einde meer mobiel te blijven, hunne min of meer zware zieken, die daartoe in aanmerking kwamen met een tandoe en 2 dragers per zieke naar achteren sturen ten einde bij de gevechtstreinen te worden medegevoerd. De reservedragers moesten uit de dwangarbeiders bij de laatste verbandgroep worden getrokkenzulks maakte, dat er een enkele keer een te kort aan dragers bij die verbandgroep ontstond. Dat het niet meer voorkwam is alleen te wijten aan den bijzonderen gunstigen gezondheidstoestand bij de troepen gedu rende de geheele expeditie en aan 't geringe aantal gewonden door het vijandelijk vuur. Eene andere regeling was evenwel met het oog op de ondeel baarheid van 15 door 6 niet mogelijk. Aanbeveling zou het verdienen te doen bepalen, dat bij iedere compagnie 6 tandoes met 18 dragers moeten worden ingedeeld; dan zou voor iedere zieke een tandoe met 3 dragers kunnen worden achtergetaten. Nu is het waar, dat het her haaldelijk voorkomt, dat de dwangarbeiders van de verbandgroep geen zieken hebben mede te voeren en dat hoogstzelden drie of meer tandoes per compagnie zijn belegd, zoodat in den regel met het toegestane aantal van 15 dragers kan worden volstaan. Men dient evenwel bij het vaststellen van een formatie ook met betrekkelijk zelden voorkomende omstandigheden rekening te houden, te meer daar van dat in den regel te groot aantal dwangarbeiders, op een andere wijze zeer veel profijt kan wor den getrokken. Zoo komt het herhaaldelijk voor, dat militairen onderweg wegens een of ander intercurrente aandoening vrij gesteld moeten worden van het dragen van hun veldzak of ransel en niet zelden ook van het dragen van hun geweer en ammunitie. De maréchaussée-compagnie rukte evenals de maréchaussée op Atjeh uit zonder draagbamboes 1). De zeildoeken werden 1) Hinderlijk oponthoud ia daarbij niet uitgesloten en moet gevreesd worden, wanneer alle draagstokken, zooals op Atjeh is gebeurd, worden achtergelaten. Wordt desnoods een deel der tandoes zonder draagstokken medegenomen, dan kunnen de vrijkomende draagstokken voor het vervoer van thee of drinkwater enz. gebezigd worden, om direct bij de hand te zijn, zoodra alle tandoes tot vervoer van zieken moeten worden gebezigd

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 171