158 in opgerolden toestand, twee aan twee gedragen door één dwangar beider, medegenomenalleen het gemodificeerde ijzeren, veldbed werd wel is waar opgerold gedragen aan een pikolan doch kon ieder oogenblik in gebruik worden gesteld. De door bovenstaande regeling vrijkomende dwangarbeiders werden o. a. met de veldzakken van op dat oogenblik minder valiede militairen belast. Voor zoover bekend heeft zulks nimmer aanleiding gegeven tot eenige stoornis. De verbandgroepen met tandoes en dragers waren bij colonnes van een of meer compagnieën ingedeeld tusschen de voorlaatste en laatste sectie van iedere compagnie. De Staf der Geneeskundige Sectie met daarbij behoorende uitrusting en dwangarbeiders marcheerde bij de verbandgroep der achterste compagnie van ieder bataljon. Indien de voor hoede uit twee of meer compagnieën bestond, werd de Staf van de Geneeskundige Sectie in den regel bij de laatste compagnie van de voorhoede ingedeeld. Bij de maréchaussée-compagnie was gedurende de geheele expeditie een Officier van Gezondheid, volgens de Ordre de Ba- taille behoorende tot het veldhospitaal, gedetacheerd, die behalve de verbandgroep ingedeeld bij die compagnie en organiek behoo rende tot de Geneeskundige Sectie van het L. H. 15de Bataljon, twee dwangarbeiders van het veldhospitaal voor het dragen van eenige genees- en verbandmiddelen tot zijne beschikking had. Marcheerde de Trein onder eene dekking zelfstandig achter aan, dan werden de zieken der voorste compagnieën zooveel mogelijk met een tandoe en twee dragers naar de achterste compagnie gezonden, waarbij zich de Staf van de Geneeskundige Sectie van het Bataljon en de Officier van Gezondheid bevonden. Het doel van deze regeling was de zieken onderweg, op marsch en bij rusten zooveel mogelijk onder deskundig toezicht te stellen. Marcheerde de Trein aan den staart der colonne, dan werden de zieken zooveel mogelijk aan den Staf van de Geneeskundige Sectie van den Trein overgegeven om zoomin mogelijk de actie der voorste troepen te belemmeren. Wat de uitrusting van de Geneeskundige Sectiën betreft, deze is gebleken in sommige opzichten niet geheel aan het beoogde

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 172