159 doel te beantwoorden. Bij expedities, waarbij een veldhospitaal is ingedeeld en waarbij op iedere tijdelijke operatiebasis een veldziekeninrichting, voorzien van de meest noodige utensiliën en hospitaalfournituren zou moeten worden opgericht, zou die uitrusting wat gereduceerd kunnen worden en de tegenwoor dige grootte alleen van nut kunnen zijn bij de van de opera tiebasis uit ondernomen tochten van eenigen duur. Evenwel is het aantal dragers voor die uitrusting krap berekend, vooral als men in aanmerking neemt,dat gedurende den marsch de Staf der Geneeskundige Sectie nu en dan met dragers zal moeten te hulp kunnen komen. Het meest wenschelijk zou zijn een splitsing dier uitrusting in een verplicht mee te voeren uitrusting, een minimum bevat tende, en een facnltalief gedeelte, voornamelijk bestaande uit fournituren. Dit laatste gedeelte zal in de buurt beschikbaar moeten blij ven, dan wel dadelijk moeten worden medegenomen (met extra dragers) om zoodra een ziekenverblijf in een bivak voor meer dere dagen noodig wordt, te kunnen worden aangewend. Yan het medevoeren van Roodekruisartikelen, van ijs en zooveel andere desideiata kon onder de tegenwoordige omstan digheden geen sprake zijn. Het is ook bij deze expeditie gebleken, dat de tasch voor Officieren van Gezondheid en de medicijntasch zeer bezwaar lijk door het hospitaalpersoneel kon worden medegevoerd. Be halve dat van het personeel op marsch toch al veel wordt gevergd, maakt de onhandige vorm van bedoeld materieel het dragen door de ziekenverplegers uiterst lastig. De Chefarts achtte het medenemen van verschillende artike len niet bepaald noodzakelijk; toch zal van petroleum-kooktoe- stellen, inodoretoestellen, urinalen, ondersteken, lampen met reichsbranders en ligmatjes, die daaronder werden gerekend, in vele gevallen een nuttig gebruik kunnen worden gemaakt, al is niet te ontkennen, dat betere compacte modellen de voor keur verdienen en die artikelen, voorloopig beter bij de zieken- inrichting in reserve zouden kunnen worden gegeven om zoodra noodig ten gebruike aan de Geneeskundige Sectiën te worden afgestaan. Ook verschillende kleinere artikelen, die herbaalde-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 173