161 zwachtels van hydrophilegaas) ware het wenschelijk den zieken verplegers uitsluitend snelverbanden van Utermöhlen van ver schillende afmetingen, een paar pakjes met ontvette watten, eenige zwachtels en driehoeken mede te geven. Ook in de andere tasschen en in de manden ware het beter de verbandpakjes te vervangen door de snelverbanden van diverse afmetingen. Deze laatste zijn voor gebruik te velde, waar dikwijls met onreine handen moet worden gewerkt, geschikter, terwijl bovendien een drie hoekige verbanddoek in ieder verbandpakje overdadig is, daar in het meerendeel der gevallen daarvan bij de wondbehandeling geen gebruik behoeft te worden gemaakt. Bij deze expeditie was het onnoodig de verbandmand in vier kleine mandjes te verdeelen. De wegen waren overal van dien aard, dat de geheele mand ten allen tijde gemakkelijk had kunnen worden medegevoerd. Dit in vieren verdeelen biedt het voordeel, dat van het materieel alleen dat behoeft te worden medegenomen wat de geneesheer op een bepaald oogenblik urgent acht, terwijl het vooral zijn nut heeft, indien het noodig is er nu en dan eenmansvrachten van te maken. Het schijnt, dat de in vieren verdeelde mand onwillekeurig aanleiding geeft om er twee tweemansvrachten van te maken. Herhaaldelijk moest op die foutieve opvatting onderweg op merkzaam worden gemaakt. De ververschingskistjes hebben zeer goede diensten bewezen; alleen was de sluiting der blikken niet voldoende, zoodat her haaldelijk daaruit artikelen zijn ontvreemd. 13. Veterinaire Dienst. Voor dezen dienst werden eenige noodig geachte verbeteringen in het ambulance-materieel voor gesteld, terwijl het meevoeren van plaatijzeren voetzolen werd aangeraden. 14. Regeling van den rnarsch. Als regel werd nimmer voor 7 uur v. m. de marsch aanvaard, opdat de manschappen's mor gens gelegenheid hadden op hun gemak zich te reinigen, te ontbijten, hunne veldflesschen te vullen en aan hunne men- schelijke behoeften te voldoen. Onder gewone omstandigheden werd doorgemarcheerd tot 10 uur v m., dan werd een rust van 1 of IJ uur gehouden. Daar na werd wederom 3 uu aan een stuk doorgemarcheerd en dan Bijl. 1908. 11

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 175