162 öf het bivak betrokken öf wederom een rust van 1 of 1£ uur gehouden om in 't laatste geval na voortzetting van den marsch op het einddoel te blijven overnachten. Hoewel in strijd met den Leidraad heeft deze marschregeling beslist voordeelen. Een kleine rust bij een groote colonne staat gelijk met geen rust voor de achterste troepen. Bij het stilstaan van de voorste troepen blijven de achterste troepen en trein nog een tijd lang doorloopen en opsluiten, zoodat wanneer ze zouden willen rusten, het commando tot voortzetting van den marsch reeds weer wordt gegeven. Bij kleine marschpauzen hebben de ach* terste troepen in 't geheel geen rusten. Daar waar het mogelijk was marcheerde de hoofdcolonne los van den vivrestrein. 15. Diensten van den troep gevorderd. Yan de officieren en manschappen zijn gedurende deze expeditie vrij zware diensten moeten gevorderd worden. Niettegenstaande dat is de gezond heidstoestand zeer gunstig gebleven, dank zij de goede voeding, de rationeele veldkleeding en de toegepaste hygiënische maat regelen. Tot de laatste behoorde o. a. de prophylactische kinine- verstrekking, die bestond in het toedienen van 0.5 gram kinine om de vijf dagen. De door Professor Koel: aanbevolen methode werd minder goed geacht, omdat na het gebruik van 1 gram de meeste manschappen zich eenigszins onwel gevoelen en zeer zeker niet in staat mogen worden geacht wachtdiensten te verrichten. 16. Roode Kruis. Hoewel volgens artikel 1 der Statuten van het Centraal Comité van het Roode Kruis in Nederlandsch- Indië de vereeniging ten doel heeft verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, was er bij de soorten en hoeveelheden der aangevraagde artikelen rekening mede gehouden, dat ook aan gezonde militairen enkeie vei - snaperingen en artikelen als tabak, sigaren, sigaretten, pijpen, lucifers, chocolade, speelkaarten, postpappier, enveloppes, pennen, potlooden enz. op tijdstippen, dat deze niet plaatselijk waren in te koopen, zouden worden verstrekt. Daar al deze artikelen met andere, meer bestemd voor zie ken, in assortimentskistjes waren verpakt, moesten steeds een

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 176