5 Terwijl één peloton afgezeten tegenover den O. rand van Pa- lakka in stelling bleef, kreeg het andere opdracht om op den linkervleugel van een colonne bestaande uit 2 compagnieën in fanterie en één compagnie maréchaussée, die in breed front van uit het Z. Palakka zouden binnendringen, verkennend vooruit te gaan. Op den uitersten linkervleugel werden door dit peloton op grooten afstand enkele vijanden te paard gezien, in W. richting vluchtende. Palakka bleek geheel verlaten. Daarna werd last ontvangen om met beide pelotons deel uit te maken der achterhoede bij den terugmarsch naar Watampone. Gedurende den terugmarsch werden, verborgen onder struik gewas 50 kisten met Beaumontpatronen ontdekt, elk inhoud en de 200 patronen. Deze munitie werd verbrand. Om 12.30 n.m. was de cavalerie in Watampone terug; een gewapende Boniër werd door haar neergelegd en één ge wapende gevangen genomen. Dienzelfden dag werd het geheele eskadron vereenigd te Wa tampone. 1 Augustus. Eustdag en bivakwerkzaamheden. 2 Augustus. Om 7 u. v.rn. uitgerukt met 4 pelotons cava lerie met opdracht om verkennend en beveiligend vooraf te gaan aan een colonne, bestaande uit één compagnie maréchaus sée en 2 bataljons infanterie en te marcheeren over Pasar Waroe, Tjiroewatti, Tanga-tanga naar Pasar Oesa en in de kloof van Oesa achter de maréchaussée te volgen. Bij Tjiroewatti kreeg één en bij Pasar Oesa nog één peloton last om langs den gevolgden weg terug te gaan ten einde ver binding te zoeken met den trein, die onder dekking van infan terie volgde. In het ravijn van Oesa kreeg de maréchaussée vuur van uit het bedekte terrein, waarop de infanterie zich in breed front ontwikkelde en in de richting van Pasempa marcheerde. De 2 pelotons cavalerie marcheerden op den vleugel door zeer zwaar bergachtig en begroeid terrein, in hoofdzaak te voet. Het pad moest herhaaldelijk worden open gekapt, het verband gings gedeeltelijk verloren; verscheidene paarden vielen op de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 17