172 overzijde te verkennen. Hier werd begonnen met het openkap- pen van ben pad door de bako-bako. Nadat men ongeveer over 20 M. had gekapt, werd in Zuidelijke richting een hevig geweer vuur vernomen, waarop gelet op de zeer kleine dekking het werk gestaakt en met een sloep teruggeroeid werd naar het punt van uitgang; vandaar werd met de geheele 3e sectie en een deel van de dekking naar het strand opgerukt. Onderweg den bevelhebber ontmoetend, gaf deze opdracht op het eerst gekozen punt een overgang over de kreek te maken met be hulp van marinesloepen. Na 10 minuten met het werk begonnen te zijn, werd van den 2en bevelhebber het bevel ontvangen om met het 9e bataljon een bivak op den heuvel te betrekken. Den volgenden dag werd wpder opgerukt naar het overgangs punt over de kreek, doch voordat met de werkzaamheden was begonnen, werd last ontvangen onmiddellijk terug te keeren omdat meer Z.W. een overgang was gevonden. Bij dit punt was door de Marine met behulp van sloepen een brug gemaakt. De genietroepen kregen opdracht aan de overzijde van het overgangspunt een pad door de bako-bako open te kappen. Na het pad over 900 M. te hebben opengekapt werd een alang- alangveld bereikt Van hieruit werd in Z.W. richting aan de overzijde van een 25 M. breed water (een zijarm van de kreek) een kampong waargenomen. Na verkenning van de kampong moest over de aan de N. zijde loopende kreek een brug geslagen worden. Voor het slaan der brug zouden een groote prauw en eenige sampans worden benut. Spoedig bleek dat de sampans on bruikbaar waren, omdat bij eb die vaartuigen aan den grond kwamen. Het werk werd door gebrek aan goede materialen en ook door de duisternis aanmerkelijk vertraagd, waarbij nog opont houd werd ondervonden door het overzetten van de maréchaus see. Toen het water zoover gezakt was, dat de kreek door waadbaar was, werd deze door de Infanterie overgetrokken. De brug kwam 12 uur 's nachts gereed, kort daarop wer den de middensteunpunten door den sterken vloedstroom uit den modder gewipt zoodat het verkeer over de brug gestaakt

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 186