middenondersteuning bestond uit een groote prauw; terwijl de liggers van het eene vak nog ondersteund werden door schragen. Over een zijarm van de Beerangrivier werd een brug geslagen, waarvoor 2 pijlers werden vervaardigd van riviersteen opgesta peld in een bij wijze van een schanskorf gemaakte beschoeiing van palen met bamboevlechting. De palen werden met ijzerdraad aan elkander verankerd. Verder werden nog verschillende schraag-, juk-, en spanwerk- bruggen geslagen. De lengte dier bruggen bedroeg 20 25 M., behalve een brug nabij Patiro ter lengte van 34 M. IV. Beschouwingen omtrent Personeel en Materieel. a. Opmerkingen over het personeel. De taak der genietroepen kon heel dikwijls zwaar genoemd wor den. De geest onder den troep liet echter nimmer te wenschen over, De bij het detachement ingedeelde dwangarbeiders hebben steeds mede gewerkt bij den bivakbouw en het slaan van telefoonlijnen en bruggen. Bij den wegenaanleg werd gebruik gemaakt van vrije werkers; slechts enkele wegen werden door de bevolking in heerendienst uitgevoerd. Bij den bivakbouw werden soms vrije koelies ingehuurd, ter wijl herhaaldelijk ook Infanterie te werk werd gesteld. De geniesoldaten hielden bij meer omvangrijke werkzaam heden toezicht; werkzaamheden, die technische vaardigheid vereischten, werden uitsluitend door hen zelf verricht. De 3 geniewerklieden bewezen goede diensten bij bivak- en bruggenbouw. h. Opm.erkingen over het materieel. Het gereedschap van den man gaf geen aanleiding tot op merkingen. Omtrent de reserve-uitrusting wordt aangeteekend, dat in verband met het aantal beschikbare dragers (dwangarbeiders) en den aard der werkzaamheden meermalen enkele kisten en pakken van de reserve uitrusting werden achtergelaten n.m. kist No 3 (spijkers), enkele pakken reservesteelen en de slijp- steenen met bakken. In de plaats daarvan werden dan 2 kreedekken breed 0,8

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 192