179 M., 1 rol gewapend draad en 200 M. staaldraadkabel van 3/8* medegenomen. In den regel werden ook eenige rollen imitatieleder me degenomen, terwijl voor het uitrukken eene hoeveelheid hand- mijnen werden gereed gemaakt. Het draad van 2 m. M. werd medegenomen in stukken van 4 a 5 M. gewikkeld op stukjes hout om zoodoende spoedig bindmaterieel bij de hand te hebben. Betreffende de parkuitrusting wordt hem volgende opgemerkt. De drijver vlotten hebben zeer goed voldaan, ook voor den opvoer van vivres langs de Tjenrana naar Pampanoea De canvasbooten werden slechts eenmaal gebruikt en wel bij het wederinschepen te Patiro. Het imitatieleder voldeed buitengewoon goed. Per sectie werden drie rollen verstrekt. Het verdient echter aanbeveling het imitatieleder alleen dan mede te geven, indien daarvoor ook over een voldoend aantal dragers kan worden beschikt. Dikwijls toch werden rollen imitatieleder, welke in den regel bij de compagnieën in de tandoes werden medegevoerd, angs den weg achtergelaten, wanneer de tandoes voor het vervoer van zieken of gewonden moesten worden gebruikt. Dit gaf aanleiding tot groot verbruik van dit materiaal. Het telefoonmaterieel bewees goede diensten. Lijnbeschadigingen kwamen vooral in den aanvang veel voor, niet alleen als gevolg van moedwil van de zijde der bevolking, doch ook door omvallende boomen en op de lijn va llende tak ken, op trajecten waar de lijn door bosch geslagen moest worden. De telefoontoestellen voor groote afstanden en de tafeltoestellen voldeden zeer goed. De laatsten voorzien van een handtelemi- crofoon waren van veel praktisch nut bij het schriftelijk opnemen van berichten. Het optisch seinmaterieel (mangin toestel) heeft in het begin van de expeditie goede diensten bewezen bij het onderhouden van gemeenschap tusschen den wal en de oorlogschepen. De mangin-toestel werd bediend door matrozen onder toezicht vau kader der telegraafafdeeling.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 193