4 wezen en mede aan boord van de van Swoll van Soerabaia was vertrokken, te Lebih (Gianjar) te ontschepen. Ten 6 u. 30 n. m. van den 13den September voor Pabean Sa- noer teruggekeerd, werden in den laten avond de landingsbe velen voor den volgenden dag uitgereikt. Den 14den September debarkeerde, met het 3e echelon ten 10 u. 30 v.m., het personeel van de houwitserbatterij en ten. 11 uui de snelvuur batterij met uitzondering van de paarden. Het materieel van de houwitserbatterij werd onder toezicht van een artillerieofficier door de zorgen van personeel van de marine en van de van Swoll op drijver-vlotten en in laad- booten geladen; 2 houwitsers werden niet, de andere 2 wel, op de affuiten gemonteerd vervoerd. Aan den wal werd het materieel door het personeel der batterij met behulp van dwangar beiders middels een landingsbrug ontscheept. De paarden werden 's middags ten 5 uur op een drijvervlot ontscheept en middels een landingsbrug aan wal gebracht. Dooi de bijzonder kalme zee verliep het geheele debarkement zonder bezwaar en was al het materieel, benevens dat gedeelte van het artilleriepark dat aan boord van de van Swoll was, om 7 uur n.m. in het strand bivak te Pabean Sanoer opge borgen. De geheele expeditionnaire artillerie, met uitzondering van een élève trompetter, die aan boord van de van Swoll een arm had gebroken, werd in een Chineesch huis te Pabean Sa noer onder dak gebracht. III. Verrichtingen van de artillerie op liet eiland Bali. 15 September. Ten 7 u. 30 rukte het 11de bataljon Infanterie, waarbij een sectie van de snelvuurbatterij was ingedeeld, uit met opdracht het kampongcomplex Sanoer—Boeroean—Taman— Sindoe Dlod Renong van vijanden te zuiveren. Ten 10 uur v.m. kreeg de sectiecommandant opdracht, de sectie uit de hoofdmacht te doen uitbuigen en, onder dekking van 1 sectie Infanterie, in den W. rand van Sanoer stelling te nemen. Het vuur moest geopend worden op de kampong Renong, waarin zich, volgens spionnenberichten en blijkens een verkenning door de cavalerie, vele gewapende lieden be-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 210