6 Zonder eenigen tegenstand te ondervinden, werd de kampong doorgetrokken, waarbij de batterij den weg volgde, die van N. naar Z. door de kampong loopt. Zonder verdere bijzonderheden werd ten 7 uur n. m. het bivak wederom bereikt. b. Houwitserbatterij. De batterij werd op 100 M. N. van het straudbivak in stelling gebracht met het doel het N.-deel van den weg Den Pasar Sesetan zoo noodig onder vuur te nemen. Het vuur werd niet geopend, daar de bevelhebber het hier voor bestemde signaal niet deed geven. Ten 6 uur n. m. rukten de bedieningen in. 11 September. Ten einde den volgenden dag uit de houwit serbatterij vuur op de poeri van Den Pasar te kunnen afgeven, werd de richting der stukken met behulp van door de Marine verstrekte gegevens, vastgelegd. 18 September. Yan 8 uur v. m. tot 6 uur n. m. werden door de Houwitserbatterij met tusschenpoozen 216 granaten op de poeri van Den Pasar verschoten. Daar de poeri noch van uit de stelling (hooge boomen), noch van af een 1500 M. voor de batterij liggende hoogterug was te zien, kon de ligging der schoten niet worden waarge nomen en kon de richting slechts worden gecontroleerd door het op korteren afstand afgeven van eenige schoten die voor den kampongrand sprongen. Gedurende het vuren brak in Den Pasar een zware brand uit, welke bij het invallen der duisternis nog niet gebluscht was. 19 September a. Snelvuurbatterij. Ten 71/i uur v. m. nam de snelvuurbatterij ingevolge het in den loop van den avond van 18 September ontvangen marsch- bevel hare plaats in achter de voorste compagnie van de 'hoofdmacht der uitrukkende colonne. Deze was samengesteld uit 9 compagniën Infanterie, 1 marinelandingsdivisie, 2 sectiën genietroepen en de cavalerie en had in opdracht naar kampong Kesiman op te rukken. Bij de snelvuurbatterij waren 4 Eur. kanonniers van de hou-

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 212