7 witserbatterij ingedeeld, die voorzien waren van 42 handgranaten, welke met 8 stuks in stalen bussen gedragen werden. In marschcolonne werd het harde, gemakkelijk begaanbare strand gevolgd tot aan de monding van de Toekad Ajoeng, waarna in breed front (het 18e bataljon, waarbij de snelvuur batterij werd ingedeeld, op den rechter- en het 11e Bataljon op den linkervleugel) in N. O. richting tegen den O.-rand van kampong Kesiman werd opgerukt. Het zeer doorsneden terrein met zijn terrasvormig aangelegde tuinen (waarbij onderlinge hoogteverschillen van 1 tot 2 M. tusschen de loodrecht ingesneden terrassen) bemoeilijkte den opmarsch in niet geringe mate; door de snelvuur batterij werd echter geen vertraging teweeggebracht. Op ongeveer 1500 M. van den O.-rand van Kesiman gekomen, werd de last ontvangen in voorste linie tusschen de in ge vechtsformatie langzaam voorwaarts gaande bataljons, op te rukken, waartoe de batterij de batailleformatie aannam. Ie Stelling. Toen de troepenmacht ongeveer bij het ravijn, waardoor de Toekad Ajoeng stroomt, was gekomen, kreeg de batterij op dracht den opmarsch tegen kampong Kesiman door vuur vooi te bereiden. Daartoe werd tegen 9 uur 30 minuten achter een galangan aan den O.-rand van bovenbedoeld ravijn op 1000 M. van die kampong stelling genomen en het vuur geopend. Na 14 schoten afgegeven te hebben op groepen gewapenden, die zich O. van den kampongrand ophielden, werd dit vuur gestaakt en in voorste linie de voorwaartsche beweging van de infanterie gevolgd. Ging het afdalen in het breede en diep ingesneden ravijn be trekkelijk nog vlug, het beklimmen van den tegenover gestelden wand vorderde geruimen tijd; de terrassen met hun loodrechte kanten lagen op verschillende punten zoo hoog boven elkandei, dat de fuseliers elkaar op die plaatsen aan de geweren optrokken. De groote mobiliteit van de snelvuurbatterij kwam hier dui delijk aan het licht; waar toch de bergartillerie ernstige moei lijkheden zoude ondervonden hebben en aanzienlijke vertiaging zou veroorzaakt hebben, gelukte het aan de 3.7 battel ij deze

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 213