lo op bovenbedoelde vijanden (zooais later bleek, een poepoetan aangevoerd door den vorst van Den Pasar) te kunnen openen. Door het afgeven van snelvuur op het achterste deel van de poepoetan werden vele vijanden neergelegd. Zoodra het 11e Bataljon voorwaarts trok om, naar het Z. omzwenkende, de terreinstrook te bereiken W. van den boven- genoemden Z. N. voerenden weg naar Tanggoentiti, rukte de batterij met het peloton dekking langs den tot nu toe gevolgden weg verder. Toen het kruispunt der wegen Poeri DenPasar Tanggoentiti Semeta bijna bereikt was, flikkerden lanspunten boven de muren, die den weg aan de linkerzijde begrensden. Daar het 18e Bataljon nog niet ter hoogte van de batterij was opgerukt, werd halt gehouden en naar de bedreigde zijde front gemaakt; spoedig daarna stormden uit een nauw steegje enkele met lans en kris gewapende Baliërs op den troep in, welke op een tweetal passen voor het gelid neergelegd werden. Nadat zich nog enkele vijanden hadden overgegeven, werd in vereeniging met de infanterie naar de Poeri opgerukt; op 300 M. afstand hiervan werden de stukken in elkaar gezet ten einde zoo noodig den naar de Poeri voerenden weg onder vuur te kunnen nemen. Ten 1 uur 30 werd de last ontvangen voorwaarts te gaan en op het plein voor de Poeri nadere bevelen af te wachten. Nauwelijks hier aangekomen kreeg de batterij bevel zich naar den weg die recht O.W. op de Poeri Pametjoetan aan loopt te begeven, ten einde daar het 18e Bataljon te steunen, dat bij den opmarsch naar die Poeri door een lila-kogel be groet was. 4e Stelling. De batterij werd op den weg in stelling gebracht en opende, zoodra de infanterie den weg vrij gemaakt had, het vuur op een groote bende in het wit gekleede Baliërs, die langzaam voorwaarts kwamen. Van het peloton dekking was een gedeelte tusschen de stukken opgesteld om eventueel doorstormende vijanden af te weren, terwijl een ander gedeelte het oog op de aan de vleugels der batterij grenzende muren gevestigd hield.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 216