14 29 October. De snelvuurbatterij met het 20ste Bataljon van Gianjar terug naar Pabean Sanoer. 30 October. Het S. S. van Swoll kwam ten 2 uur n. m. op de reede. Inscheping van de snelvuurbatterij en van het personeel der houwitserbatterijniettegenstaande er vrij veel branding stond, leverde het embarkement geen bijzondere moeilijkheden op. Ten 7 u. 30 min. n. m. lichtte de v. Swoll het anker. 31 October. 7 u. 30 min. n.m. Aankomst ter reede van Soerabaia. Ontscheping van het personeel. 1 November. Ontscheping van materieel en paarden der snel vuurbatterij, zoodat de v. Swoll vóór 6 uur v. m. geheel ont ruimd was. IV. Algemeene Beschouwingen. Personeel. a. Snelvuurbatterij. Voor de pionierafdeeling der snelvuurbatterij was geen artil- leriepersoneel ingedeeld; bij verschillende marschen werd een viertal geniesoldaten als pionierafdeeling aan de batterij toe gevoegd. Het is echter wenschelijk gebleken, zoo eenigszins moge lijk, artilleriepersoneel voor de pionierafdeeling aan te wijzen en zoo dit niet beschikbaar is een gegradueerde van de artil lerie met het commando te belasten, aangezien de ge niesoldaat in het algemeen geen behoorlijk denkbeeld had hoe steile en glibberige wegen en hellingen door eenvoudige bewer kingen onmiddellijk meer begaanbaar konden worden gemaakt voor de op korten afstand volgende batterij. Een sterkte van 1 bereden Eur. gegradueerde, 2 Eur. en 2 Inl. kanonniers, respectievelijk voorzien van pikhouweelen en patjols, wordt voldoende geacht. Overigens gaf de samenstelling der batterij tot geen opmer kingen aanleiding. Dragers. Alle dragers waren van Atjehschen landaard; niette genstaande de weinige geschiktheid van dit volk om op de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 220