15 schouders te dragen en de totale ongeoefendheid der dragers, hebben zij bij de verschillende marschen zeer goed voldaan. Ook in de bivaks waren het gewillige, zeer bruikbare menschen. Als steun bij het op- en afgaan van steile hellingen, op glibberige wegen en voor het ontlasten van de schouders gedurende korte rusten of oponthoud, hebben stokken met mikken, waarin de draagstokken konden rusten, zeer goede diensten bewezen. b. Houwitserbatterij. Met de houwitserbatterij zijn op Bali geen marschen gemaakt zoodat over samenstelling en indeeling van het personeel te velde geen ervaring is opgedaan. Paarden. Indeeling van enkele reserve-draagpaarden voor de munitie der snelvuurbatterij wordt noodig geoordeeld. Op de zware en soms lange tochten waarin uit den aard der zaak zeer dikwijls oponthoud voorkwam zonder dat het mo gelijk was de 4 kisten van elk paard af te nemen kwamen nu en dan drukkingen voor; dank zij de omstandigheid dat op de zware marscbdagen doorgaans verscheidene dagen volgden waarop niet, dan wel met 1 sectie werd uitgerukt, waren de drukkingen bij volgende marschen veelal genezen Ziekten onder de paarden kwamen niet voorniettegenstaande de paarden dikwijls en dagen achtereen onder den blooten hemel moesten worden gestald en vaak aan zware regenbuien zijn blootgesteld geweest, waren gezondheids- en voedingstoestand goed te noemen. Wapening. Het Eur. personeel der artillerie was bewapend met revolver en maréchausséesabel, het inlandsch alleen met de laatste. De blanke wapenen zijn niet in het gevecht gebruiktvoor opruiming van struikgewas, kappen van heggen en kappen en splijten van bamboe vonden de maréchausséesabels vaak nuttige aanwending. Kleeding en schoeisel. De bamboe veldkleeding bleek zeer practisch en sterk te zijn,

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 221