17 ontstonden horizontale scheuren, waardoor zelfs enkele kisten in een bovenste en een onderste helft verdeeld werden 1). Omtrent de doelmatigheid en soliditeit van het materieel ingedeeld bij de houwitserbatterij is te velde geen ervaring opgedaan. Bij het 3-daagsch bombardement van Den Pasar, waarbij 576 Gn. door de batterij werden verschoten, deden zich geen stoornissen voor, die tot vertraging van het vuur aanleiding gaven. Alleen bleek na afloop van het vuur, dat bij alle affuiten de trommels van het richttoestel eenigszins los getrild waren. Dit gebrek kon echter plaatselijk door den smid verholpen worden. Materieel niet tot de artillerie behoorende. Ten einde in geval van hevige branding, wanneer debarke- ment van munitie op de gewone wijze niet mogelijk zoude zijn, hiertoe toch over te kunnen gaan, waren medegevoerd oorlogs- transportdrijvers. Zij hebben geen aanwending gevonden. Voor in- en ontscheping van paarden en zwaar materieel waren voorhanden 2 drijvervlotten. Deze hebben aan de artillerie zeer nuttige diensten bewezen. Zijn de drijvervlotten haast onmisbaar tot het aan wal brengen van zwaar geschut, ook tot ont- en inscheping van paarden zijn zij moeilijk door iets anders te vervangen. De Gapaciteit is voldoende19 paarden met 11 geleiders vonden op één vlot plaats. Dat het ineenzetten van het materieel op het vlot in de branding gemakkelijk geschiedde, werd reeds aangestipt. Ook het op- en afbrengen der paarden geschiedde gemakkelijk mid dels een van bamboe vervaardigde laadbrug. Terwijl op den dag van vertrek de manschappen doornat in de sloepen moesten worden geheschen en menigeen daarin aankwam met natte wapens en veldzak terwijl sommigen in de branding van de been werden geslagen alvorens de vrij ver van den wal liggende sloepen te bereiken, geschiedde het embarkement op de vlotten 1) De gescheurde kisten behoorden alle lot een partij, welke het eerst is afgeleverd; de overige waren van een ander model en zijn voldoende Bterk gebleken. v. O. Bijl. 1908. 2

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 223