18 vlug en zonder eenig bezwaar. Slechts tot de knieën behoefde men door het water te waden om de laadbrug te bereiken en binnen enkeie minuten stond het vlot beladen met paarden en hunne geleiders. Munitiën. De snelvuurbatterij was slechts uitgerust met granaten. Zeer zeker zoude het gewenscht geweest zijn over granaat kartetsen te kunnen beschikken daar uitsluitend op levende doelen is gevuurd ij. Het grootste aantal schoten per dag gedaan, was 150, ter wijl de batterij 640 projectielen medevoerde. Het gemis aan rookzwak kruit heeft zich doen gevoelen snelvuur was niet wel mogelijk, daar het richten belet werd door het rookgordijn. Zoo moest bij het vuren op de poepoetan van den vorst van Pametjoetan na elk schot of na elk batterij salvo gewacht worden tot de rook was opgetrokken, zoowel om te kunnen richten als om te voorkomen dat de vijand ongezien zou kunnen naderen 2). Yoor zoover is nagegaan kunnen worden, zijn alle door de artillerie der Landmacht verschoten projectielen gesprongen. Onder de niet gesprongen projectielen, die na het bezetten van Den Pasar aldaar werden gevonden, dan wel door de bevolking werden aangebracht, bevond zich geen enkele van de Landmacht. Slechts één handgranaat werd geworpen en wel over een 4 a 5 M. hoogen muur in Den Pasar bij den aanval op die plaats. Het projectiel sprong, doch omtrent de uitwerking is niets bekend. Slechts enkele revolverpatronen zijn bij de snelvuurbatterij verschoten; voor zoover bekend hebben deze voldaan. Bewegelijkheid der snelvuurbatterij. De batterij heeft zich gedurende de expeditie slechts een- ij Een granaatkartets is voor zoo'n klein kaliber a's 3,7 cM. niet te construeeren. D.v.O. 2) Het 3,7 cM. kanon, afkomstig van de Marine en in 1S85 vervaardigd, is niet voor het gebruik van rookzwak kruit geconstrueerd. D.v.O.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 224