19 maal (16 Sept.) in nat sawahterrein bewogen. De paarden gingen tot den buik in de modder, zoodat het noodzakelijk was, de munitiekisten af te haken. Bij enkele tochten werden terreinen overgetrokken, bestaande uit terrasvormig aangelegde velden met een onderling hoogte verschil van 1—2 M. en met loodrechte wanden. Door oor deelkundige keuze van afdalings en beklimmingspunten, gehol pen door lichten pionierarbeid, gelukte het, zonder veel tijd verlies vooruit te komen en vertraging in den opmarsch te vermijden. In het bergterrein moesten vele en zware ravijnen woiden door getrokken de batterij kon echter steeds met de infanterie gelijken tred houden, behalve bij den zwaren marsch van 1 sectie met het 18de Kataljon Infanterie op 20 October 1906 naar Bang- bang (Gianjar) en terug, toen 7 ravijnen moesten wordendoor- getrokken en de Infanterie 1/4 uur oponthoud ondervond. Enkele malen moest door holle wegen worden gemarcheerd, die zoo smal waren dat de beladen draagpaarden er niet door kon den en de munitiekisten moesten worden afgenomen. Is het dan ook te voorzien, dat de batterij zich in zeer modderig terrein of door zwaar bergterrein met holle wegen moet bewegen, dan verdient het aanbeveling de draagpaarden op die tochten te vervangen door koelies. Ten einde de colonne-lengte te verminderen, is langs wegen waar doenlijk, steeds in sectie;colonne gemarcheerd, hetgeen mogelijk was, door de zeer geringe breedte van het in bataille marcheerende stuk. Bij den opmarsch tegen den Pasar marcheerde de batterij in bataille, hetgeen natuurlijk het snelle in batterij stellen zeer bevorderd heeft. Uitwerking. a. Snelvuurbatterij. Materieele. Op vaste doelen is niet gevuurd. De uitwerking op levende doelen is zeer groot geweest, zooals bleek uit het groot aantal gesneuvelden en zwaar gewonden door artillerie vuur op Den Pasar en Pametjoetan. Hierbij dient echter in aanmerking genomen, dat de doelen zich voordeden zooals wel

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 225