20 zelden of ooit meer zal voorkomen, nl. dichte drommen, die van geen wijken wisten. Moreele. Hiervan is niets gebleken, daar de beschoten vijand zeer kalm bleef onder het hevigste artillerie- en infanterievuur, zeer waarschijnlijk wijl de strijders zich ten doode gewijd hadden. b. Houwitserbatterij. Materieele. Tijdens het bombardement van Den Pasar door artil lerie en marine braken meermalen zware branden uit, terwijl latei- na de bezetting van Den Pasar bleek, dat niet onaanzienlijke schade was aangericht aan en in de onmiddellijke nabijheid van 's vorsten poeri, zoowel door brand als door de aanslagen van volle projectielen en scherven. Moreele. Naar luid van berichten moet deze zeer groot en oorzaak zijn geweest dat vele strijders zich terugtrokken voor den opmarsch onzer troepen, waardoor de verovering der hoofd objecten een betrekkelijk lichte taak is geweest. Niet onwaar schijnlijk heeft het artillerievuur door zijn groote moreele werking een integreerenden invloed uitgeoefend op het snelle succes dat bereikt is geworden, al hebben uit den aard der zaak ook andere invloeden en oorzaken daartoe medegewerkt. Houding van het personeel. Met uitzondering van enkele gevallen van misbruik van ster ken drank onder de ongegradueerde militairen, was het gedrag zeer goed. De gevorderde diensten werden met opgewektheid verricht. Houding en gedrag der onderofficieren vallen in het bijzonder te roemen. De geest in den troep was goedin het bijzonder moet zulks gereleveerd worden van het personeel der houwitserbatterij, dat hakend naar het oogenblik, waarop het een aandeel aan den krijg zoude kunnen nemen, door de omstandigheden genoodzaakt is geworden, gedurende den geheelen loop der expeditie in het strandbivak te Pabean Sanoer te verblijven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 226