10 bevelhebber, dat de vorst van Goa zich in zijn huis bevonden de komst van den Gouverneur afwachtte. De cavalerie was te 3 u. n.m. te Makasser terug. 20 October. Afmarsch cavalerie van Makasser om 6.30 u. v. m. Aankomst Djongaja 7.30 u. v.m. Te 9 u. v.m. werd, met achterlating van één compagnie infanterie in Djongaja, met de aldaar aanwezige troepenmacht opgerukt over Rappotjini, Tidoeng naar Goenoeng Sari. De cavalerie ging verkennend en beveiligend vooruit. Aan den Z. rand van Goenoeng Sari gekomen, ontdekte de rechterpatrouille van het voorhoedepeloton, die langs den W.- rand van die kampong reed, in die kampong een bende van 100 man, waaronder vele geweerdragenden, die echter, toen ze ontdekt was, niet vuurde doch alleen een dreigende houding aannam. Onmiddellijk werd hiervan bericht gezonden aan den bevel hebber en inmiddels tegenover de kampong afgezeten de tirail leurs in een droge sloot, de paarden achter een dijk. Nadat de infanterie was opgesloten en de bende gesommeerd was de wapens neer te leggen, werden eenige salvo's door de voorste infanterieafdeeling afgegeven en de cavalerie door de infanterie afgelost. Ten einde den vluchtenden vijand te kun nen achtervolgen, stegen de pelotons op en werden opgesteld met het front naar het Z. W. De vijand werd dan ook spoedig ontdekt, vluchtende in Z. richting. De beide pelotons waren reeds in galop met getrokken sabel, toen uit het bedekte ter rein ten W. van den weg ter hoogte van de i van Malingkeri eveneens vrij hevig vuur werd afgegeven, terwijl ook van uit Lakioeng werd gevuurd. Daar dit eerste vuur door de infan terie van uit den Z.-rand van Goenoeng Sari werd beantwoord (de aanslagen der salvo's waren op de sawah waar te nemen), zouden, indien de charge was doorgezet, de pelotons in een kruisvuur ook van onze eigen troepen, zijn geraakt en onnoo- dige verliezen zijn veroorzaakt. Daarom werd onmiddellijk halt gehouden en afgezeten in de waterleiding langs den weg en het vuur op den vluchtenden vijand in de flank geopend evenals op Lakioeng. Gedurende het gevecht werden zwaar gewond:

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 22