27 van den commandant van den trein eenige dagen vóór het ver trek ter beschikking gesteld om hen in oogenschouw te nemen, hen met hunne verplichtingen en rechten bekend te maken, hen in te deelen in afdeelingen en in te schrijven in de controles, terwijl tevens van eiken dwangarbeider een afdruk van den rechter wijsvinger werd genomen in de controle, om met zekerheid bij wederopvatting na vermissing, enz. hunne identiteit te kunnen vaststellen. De uitreiking der mede te nemen uitrustingstukken geschiedde vóór het vertrek met uitzondering der kapmessen. Yoor het vertrek te velde werden de dwangarbeiders ieder voorzien van een doorloopend nummer, aangebracht op een lede ren of blikken plaatje en door middel van een lederen koord om den hals gedragen of aan de baadjes bevestigd. Deze num mers waren tevens de controle-nummers der dwangarbeiders. Bij het inschrijven in de controle vóór het vertrek werden deze nummers uitgereikt en tevens de vingerafdrukken genomen, zoodat verwarring uitgesloten was. Bij aankomst op Bali van dwangarbeiders, ter aanvulling gezonden, werden deze afdrukken eveneens genomen, zoodat van alle bij den trein ingedeelde dwangarbeiders afdrukken bestonden. Aan de dwangarbeiders werd medegedeeld, dat hij, die zijn nummerplaatje had zoek gemaakt en dit niet onmiddellijk mededeelde, zou worden gestraft. Straf hiervoor is nooit opgelegd daar steeds tijdig van het zoekraken dier plaatjes werd kennis gegeven en de dwangarbeiders van een nieuw werden voorzien, zoodra zij weder bij den alge- meenen trein terug waren. De controle door middel van vinger afdrukken leverde ook hierbij veel gemak op. De mandoers droegen, behalve de nummerplaatjes, als her kenningsteeken een wit linnen armband, gemerkt „M". Met zwarte verf was aangebracht het No. van het Bataljon of den dienst waarbij zij waren ingedeeld. Die bij den geneeskundigen dienst ingedeeld, hadden bovendien een rood kruis op den arm band. Zoo had de mandoer bij de geneeskundige sectie der gecom bineerde troepen het volgende op zijn armband: „M. G. f"

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 233