29 voldeden zij bij het dragen aan pikolans over het algemeen minder goed. Voor het dragen van stormladders en handgranaten werden steeds voldoende vrijwilligers gevonden onder de Atjehers. In het geheel zijn 70 dwangarbeiders ter aanvulling naar Bali gezonden, hetgeen zeer weinig mag genoemd worden en wijst op een gunstigen gezondheidstoestand. Gedurende de expeditie is slechts 1 dwangarbeider in het veldhospitaal overleden en zijn 32 geëvacueerd. Ook het physiek uiterlijk der dwangarbeiders was, volgens den chef van den Geneeskundigen dienst van de Bali-expeditieT zeer goed te noemen. Toezicht en beheer. Het gemis aan deugdelijk geroutineerd administratief kader deed zich een enkele maal gevoelen, zoodat het wenschelijk zal zijn bij volgende eventueele expeditiën bij den trein over zulk kader te kunnen beschikken. Het aantal personen belast met het toezicht mocht voldoende genoemd worden. De Inlandsche soldaat is echter in het algemeen ongeschikt om toezicht te voeren bij een dwangarbeiders-trein; vooral nu een groot deel uit Atjehers bestond, kwam dit nog meer uit. Zij hadden geen voldoende flinkheid bij het optreden en daardoor te weinig overwicht. Het zou wenschelijk zijn voor te schrijven dat de ongegradu- eerde, die per 50 dwangarbeiders wordt uitgetrokken, Europeaan moet zijn. Om een behoorlijk toezicht te kunnen uitoefenen en een voldoend overzicht te hebben, zou het tevens aanbeveling ver dienen alle Europeesche onderofficieren bij den trein bereden te maken, terwijl bij den paardentrein tevens ook de korporaals bereden behooren te zijn. Belooning en straffen. Ingevolge het bepaalde bij A. O. No. 12 van 1904 had de commandant van den trein de bevoegdheid tot het opleggen van straffen aan de onder zijn toezicht gestelde dwangarbeiders. Het aantal opgelegde straffen is gering geweest en meestal

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 235