31 Bijna altijd waren voldoende koelies beschikbaar, mits tijdig te voren was gewaarschuwd. Echter dient opgemerkt te word6n, dat de Badoengsche koelies gewoonlijk eerst tegen 1\ uur v. m. in voldoende aantal present waren. Bij het transportloopen zijn nimmer vrachten verloren gegaan of gestolen, steeds is alles in goede orde aangekomen. De Balineesche koelie draagt over korte afstanden b.v. Sanoer Den Pasar 7 KM. 35 a 40 KG., terwijl over groote af standen b. v. SanoerGianjar ruim 20 KM. 25 a 30 KG. door een man werd gedragen, eene prestatie, die alleszins meer dan voldoende mag genoemd worden. De Balineezen hadden een afkeer van het medemaken van een tocht van eenige dagen of weken. Deeds na eenige dagen verzochten zij afgelost te mogen worden. Gewoonlijk geschiedde dit als het door hen medegebrachte opium op was. Yan dit genotmiddel konden de meesten slechts noode afstand doen. Hiermede is het ook te verklaren, dat op de operatiebasis met drie elkander afwisselende ploegen gewerkt moest worden. De hoofden „Klians", hadden bij het werk weinig gezag en gingen dikwijls weg, zoodat het treinpersoneel zoo goed en zoo kwaad als het ging aan de koelies moest beduiden wat van hen gevergd werd. IV. Paarden trein. Indeeling. Het personeel der artillerie bestemd voor den paarden trein onder den lsten luitenant der artillerie J. Groenhof, vertrok reeds den 5den September per Gouv. S. S. „Tegal" naar Singaradja on kwam daar den 7den September aan. De draagpaarden werden door de zorg van het Binnenlandsch Bestuur in de afdeeling Boeleleng samengebracht. Bij elk paard moest een geleider zijn, terwijl de paarden van een compleet draagtuig voorzien moesten zijn. Bij de inspectie over de paarden en .tuigen (tusschen 7 en 13 Sept.) werden verscheidene paarden als ongeschikt niet aangenomen, hetzij wegens zwerende wonden en schavingen op rug en schoft, dan wel omdat zij zwaar drachtig waren of met een veulen van enkele weken k#vamen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 237