35 Aan dit gestel is de singel verbonden, benevens borstriem en staartriem. Het geheel is bedekt met ongelooide huid. Aan de uitstekende knoppen van het stegengestel worden vier draagmanden, of wel de lasten, gehangen. Er werd gemeend dat de draagmanden van nut zouden zijn; dit bleek echter niet het geval; alleen zakken van 20 KG. konden er vrij goed in. Door de moeilijkheden bij het opladen duurde dit den eersten dag ia 5 uur. Hierbij kwam dat het treinpersoneel niet op de hoogte was van de gewichten der pakken. Later, toen aan de pakken be tere lussen waren bevestigd en het personeel met het opladen vertrouwd was, duurde dit hoogstens 1 a 1^ uur. Het opladen moest steeds geschieden door het treinpersoneel met behulp van dwangarbeiders, de geleiders der araagpaarden waren er niet voor te gebruiken. Hierdoor was afladen tijdens de rusten, zooals bij de berg- artillerie is voorgeschreven, niet mogelijk ten gevolge waarvan het op lange marschen (Den Pasar Tabanan en Sanoer Gia- njar) meermalen voorkwam, dat de paarden 7 a 8 uur opge laden waren. Dat, ondanks den slechten voedingstoestand der paarden, de zorgeloosheid der geleiders en den slechten toestand van het tuig, nog zoo betrekkelijk weinig drukkingen voorkwamen, moet waarschijnlijk toegeschreven worden aan de koele draagvlakte, verkregen door het gebruik van goenizakkengoed aan den bin nenkant van het zadel, hetgeen niet of weinig broeit. V. Transportioagens. Nog werden medegenomen 5 groote transportwagens bestemd om zware lasten over groote afstanden te vervoeren. Daar dit niet is voorgekomen en de wagens minder goed te gebruiken waren door de steilte der prigi's in de wegen op Bali, zijn deze wagens op de operatiebasis achtergebleven.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 241