38 bij het vertrek van het grootste deel der expeditionnaire macht uitgebreid en bestemd voor 2 compagniën en hulpdiensten, tevens werd daarin een hospitaal 5e klasse gebouwd. Het baden en wasschen geschiedde in de Kali Badoengdrinkwater werd ver kregen uit een pantjoeran in de nabijheid. Het bivak te Tabcman was ingericht voor 1 compagniedrink water was niet in de onmiddellijke nabijheid te verkrijgen, doch werd gehaald uit een in een ravijn gelegen pantjoeran op 15 minuten gaans van het bivak verwijderd. In de nabijheid van het bivak bevond zich een vischvijver; door opsiuwing werd gezorgd dat de bodem van den vijver steeds onder stroomend water bleef. Een Nortonboring werd beproefd doch zonder resultaat. Bij het vertrek van de expeditionnaire troepen waren de voor de achter te laten bezetting benoodigde kampementen nog niet gereed en moesten zij door den Geniedieust voltooid worden. Yoor de bivaks werd van bamboe gebruik gemaakt; voor indekking en omwanding van magazijnen kon gegolfd dakijzer worden gebezigd. Gedeeltelijk werd voor de magazijnen gebruik gemaakt van planken barakgebinten. Te Lebïh werden de medegevoerde van Vliet-tenten opgericht om te dienen als evacuatie-hospitaal. Zij hebben echter geen dienst gedaan. b. Slaan en bediening van telefoonlijnen. Den 24sten September werd een lijn van lichte kabel gelegd tusschen Pabean Sanoer en den Pasar 7 K.M.). Door de onbruikbaarheid der veldtelefonen kon in het begin geen verbinding worden verkregen; na inschakeling van fluit- telefonen werd de verbinding tot stand gebracht. De lichte kabel werd den 27sten September vervangen door een lijn van ijzerdraad dik 2 m.M. op bamboepalen. Den 2den October werd een lijn geslagen met draad van 2 m.M. tusschen den Pasar en Tabanan; dèn 4den was deze ver binding voltooid. Den 3den October werden een paar telegrafisten naar Lebih gezonden, om die plaats met Gianjar te verbinden. Yoor de lijn werd gebezigd silicium bronsdraad van 1.1 m.M. en lichte kabel.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 244