9 Den 27en Juli werd met het laden van de Bromo, die in het Marine-basin te Soerabaia lag, een aanvang gemaakt. Daartoe werd gebruik gemaakt van de hulp van een stevedore. Een groot gedeelte van den in te laden voorraad was reeds van Bataviate Soerabaia aangebracht en opgestapeld in enkele magazijnen van het marine-etablissement, vlak bij het schip gelegen, zoodat het laden ongestoord voortgang kon hebben. De goederen der militaire administratie werden zoo gestuwd, dat elk gevraagd artikel onmiddellijk, zonder eenige moeite of verwarring te veroorzaken, aan dek kon worden gebracht en gelost. Alle kisten waren van volgnummers voorzien, terwijl door middel van een staat voor alle artikelen dadelijk kon worden nagegaan in welke kisten ze verpakt waren. Op het laadplan was aangegeven, waar zich de kisten en artikelen bevonden. Voor de broodbereiding werden door de zorgen der marine autoriteiten op het bovendek, boven op de kombuis, twee bakovens geplaatst, één van het systeem Geneste, Herschel en Somasco en één van eenvoudige constructie. Beide ovens werden geplaatst op het ijzeren dak van de kombuis. De oven van eenvoudige constructie werd, na de plaatsing, voorzien van een metalen mantel van zwaar plaatijzer, de ruimte tusschen den oven en den mantel opgevuld met klei en het ge heel onwrikbaar bevestigd. Daardoor werd voorkomen dat de voor dit ovensysteem noodige aardbedekking gedurende het varen van het schip zou verstuiven. Overigens was de oude timmerhut op het voorschip ingericht tot bakkerijlocaal. De tanks van de Bromodie eerst kort voor het vertrek gevuld werden, konden 21000 Liter water bevatten. De inhoud van de waterkisten op het bovendek bedroeg 7500 Liter. Verder werden alle op het dek opgestelde groote watervaten en alle waterkisten der badkamers eveneens voor het vertrek gevuld, zoodat bij het vertrek over 34000 Liter water kon wor den beschikt. Aan stuur- en bakboordzijde werden lange laadboomen aange bracht, waarmede vrachten van 300 a 400 K.G. konden worden gelost, voor het geval bij het debarkement van Inlandsche vlerk prauwen zou worden gebruik gemaakt. Voor de spijsbereiding aan boord, ook voor de eventueel op

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 259