10 te nemen zieken, bood de kombuis van de Bromo voldoende gelegenheid aan. Den Beheerder van de Bromo werd eene instructie uitgereikt. Het Broodbakkende bakkerijende ovens en het bakkerspersoneel. Den beheerder van het magazijnschip Bromo was opgedragen met het bakken van brood zoo tijdig te doen aanvangen dat bij aankomst der expeditionnaire troepen op de landingsplaats zou kunnen worden beschikt over 3 dagen versch dan wel dubbel gebakken brood. Ter reede Sanoer aangekomen bleek dat de bakkers er niet in geslaagd waren goed brood te bereiden. Dan volgenden moigen werden echter reeds goede resultaten verkregen. Yreezende dat het bedrijf op de Bromo in de eerste dagen niet de gewenschte resultaten zou opleveren en bovendien, omdat de voorraad van drie dagen versch en dubbel brood, waarop ge rekend was, niet aanwezig was, werd den Eskader-Commandant verzocht ten behoeve der troepen, waaronder ook de landings- divisiën, dagelijks, gedurende een dag of vier, 200 K. G. brood op de verschillende schepen te doen bakken. Aan dit verzoek werd bereidwillig voldaan. Van en met veertien tot en met vijf en twintig September werden uit de bakkerij van de Bromo 4855 K. G. brood ver strekt, d. i. 400 K. G. of twee duizend rations daags. Yoor het bakken dezer hoeveelheid brood, kon met den oven systeem Geneste, Herschel en Somasco volstaan worden. De mede op de kombuis van de Bromo opgestelde kleinere bakoven (van eenvoudige constructie) is niet gebruikt, omdat hij niet voldoende warmte hield, hetgeen is toe te schrijven aan de te dunne kleilaag tusschen oven en mantel. Den 23sten September was de bakkerij te Pabean-Sanoer zoo verre voltooid, dat een ploeg bakkers (3) naar den wal geroepen werd om het bedrijf daar in gang te zetten. De ploeg op de Bromo zette daar het bedrijf voort tot den volgenden morgen en kwam toen ook aan den wal. Van uit de bakkerij te Pabean-Sanoer werd dagelijks en meestal zelfs in twee transporten brood naar den Pasar en Tabanan op"

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 260