11 gevoerd en van af 4 October ook naar Gianjar voor de bezettings compagnie aldaar. Aan den wal werd alleen gebruik gemaakt van de z. g. ovens van eenvoudige constructie. De oven van het systeem Geneste, Herschel en Somasco op de Bromo gebruikt bleef daar, omdat het wenschelijk geacht werd de bakkerij op dat schip intact te laten om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Be aanschaffing van Voedingsmiddelen. Ingevolge artikel 8 der instructie voor den intendant der expeditionnaire troepen werd met de firma Tromp de Haas Co. te Soerabaia een contract gesloten voor de levering van runderen en rundvleesch ten behoeve der expeditionnaire troe pen op Bali. Alhoewel de aanneemster verplicht kon worden tot de levering van versch rundvleesch of van ossen op alle plaatsen op h^t eiland Balidoor of van wege den Intendant der expeditie aan te wijzen, werd het voor de voeding benoodigd vleesch, ten behoeve der te Gianjar gelegerde troepenmacht, aldaar plaatselijk aangeschaft, omdat de aankoopsprijs lager was, dan die door de aanneemster bedongen. Later toen de geheele troepenmacht te Gianjar vereenigd was, stegen de veeprijzen zoodanig, dat gebruikmaking van het onder- werpelijk contract voordeeliger bleek. Voorts werden al dadelijk pogingen aangewend om de in den omtrek aanwezige handelaren te bewegen verschillende voor den troep benoodigde verplegingsbehoeften te leveren. Het gevolg dezer bemoeiingen was, dat den 16den September reeds verschillende artikelen, als eenden, eieren, komkommers en vruchten aan de troepen in kleine hoeveelheden te koop werden aangeboden. Toen de verkoopers ontwaarden, dat het gekochte direct betaald werd, nam de handel in deze artikelen groote afmetingen aan en konden al spoedig hoenders, versche groenten en vruchten voor het veldhospitaal in voldoende hoe veelheden verkregen worden. Aanbiedingen van groote hoeveelheden rijst, brasketan, enz. bleven uit, en alle moeite, gegeven om handelaren tot het sluiten van een leveringscontract over te halen, bleven vruchteloos.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 261