12 Wel is waar zijn na den val van Den Paser, toen het vervoer langs het strand uit de richting GianjarBenowa, enz. veilig was geworden, belangrijke hoeveelheden levensmiddelen, als rijst, brasketan, klapperolie, Javaansche suiker, zout en pe troleum aangekocht, doch dit kon alleen geschieden tegen con tante betaling. Te Den Pasar bleven de te koop aangeboden artikelen zich tot onbeduidende hoeveelheden bepalente Tabanan echter ge lukte het den verplegingsofficier der colonne voldoende hoeveel heden rijst, brasketan, padi en gras aan te schaffen tegen uiterst billijke prijzen, waardoor opvoer dier artikelen, dan wel surrogaten daarvoor, verder achterwege kon blijven. Te Gianjar leverde de aankoop van levensmiddelen, zoomede gras en padi geen bezwaren op, dit was echter wel het geval met brandhout, dat soms van andere plaatsen aangevoerd moest worden. Voor de broodbakkerij was het absoluut niet te benutten, en werd daarvoor het van Java medegenomen brandhout gebruikt, dat gelukkig in voldoende hoeveelheden aanwezig was. Ter vervanging van gerookt spek werd, waar mogelijk, vei sch varkensvleesch verstrekt. Pogingen te SanoerDen Pasar en Gianjar aangewend, om de bevolking tot levering van dat arti kel te bewegen, leden schipbreuk wegens de te hooge prijzen. Toen de firma Tromp de Haas Co. dan ook het aanbod deed overal op Bali waar troepen zich zouden bevinden, var- kensveesch te leveren tegen f 0.31 per Kilogram zonder echtei het uitsluitend recht van levering te bedingen, werd besloten aan genoemde firma die levering op te dragen. Het benoodigde aan vivres werd van Soerabaja betrokken vanwaar het pei S. S. Tegal en Fazant werd aangebracht en voor zoover het niet dadelijk naar den wal kon worden gebracht, op de Bromo over geladen. Doordat de landingsdivisiën geheel in voeding bij de Landmacht werden opgenomen en aan de Gianjareesche koelies voeding moest worden verschaft, werd op den dag van debarkement, den léden September, den Intendant te Soerabaja om toezending van 14 dagen vivres verzocht. Later kwamen ook nog de eigenaren der paarden van den trein voorloopig in voeding.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 262