17 land gebrachte goederen, zooveel mogelijk soortsgewijze, dade lijk van de landingsplaats naar het magazijn te vervoeren. Transportmiddelen Ter reede Sanoer werd uitsluitend gebruik gemaakt van de debarkementsmiddelen der marine en den eersten dag ook van die der Koninklijke Paketvaart-Maatschappij. Ter reede Lebih waren de debarkementsmiddelen der marine, behoudens enkele vletten, van geen nut voor het aan land brengen van goederen daar ze ook bij kalm weder niet aan land konden komen. Ze werden daar ter reede dan ook alleen benut voor het overbrengen van de lading van de Tegal en de Fazant naar de Bromo. Het landen der vivres geschiedde daar met djoekoengs, een soort vlerkprauwen, met zeer gering laadvermogen. Bij matige branding, gewoonlijk alleen in de vroege och tenduren was het te Lebih mogelijk, met vletten te landen. Vletten loopen echter veel meer gevaar dan djoekoengs dwars zee te raken en om te slaan. Van de drijver vlotten kon te Lebih geen gebruik gemaakt worden. Ter reede Sanoer hebben ze uitstekende diensten be wezen voor het vervoer van paarden en artillerie, hout en ijzerwerken, hooi, enz. Voor goederen die door zeewater beschadigd konden worden, konden ze slechts uiterst zeiden en alleen bij zeer kalme zee benut worden. De transportmiddelen te land bestonden uit dwangarbeiders, vrije koelies en draagpaarden. Onder de dwangarbeiders munt ten vooral de Atjehers uit door gewilligheid; vele hunner waren buitengewoon handig. Het waren echter slechts middelmatige dragers. Daarin stonden ze verre ten achter bij de Balineesche koelies, die zelfs met vrachten van SO a 40 K.G. snel liepen. De georganiseerde trein van Boelelengsche draagpaarden met hunne geleiders, te Boeleleng door bemiddeling van het civiel bestuur aldaar ingehuurd, en geëncadreerd met militair personeel van den trein, heeft gewichtige diensten bewezen. Langs den vlakken weg droegen de draagpaarden vrachten van 80 K.G. Den eersten keer duurde het beladen van den paar- dentrein verscheidene uren, voornamelijk doordien noch de paar- Eijl 1908. 2

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 267