18 denvoerders, noch het magazijnpersoneel, noch dat van den trein daaraan gewoon waren, terwijl ook gebrek aan ruimte in en om het magazijn te Pabean-Sanoer een ernstig beletsel was voor het vlugge werken. Onmiddellijk werden voorzieningen getroffen, om het opladen sneller te doen geschieden, waartoe o. m. behoorden het maken van uitgangen, het gereed houden van losse stroppen, enz. De geleiders zorgden voor hunne eigen voeding en voor die hunner draagdieren. Alleen gedurende de allereerste dagen der actie ontvingen ze vivres uit de magazijnen der militaire administratie. Yan het door de genie meegevoerde Decauvillematerieel is een ruim gebruik gemaakt. Een lijn voerde van de landingsplaats langs het strand naar Pabean-Sanoertot in het magazijn; een zijtak liep naar Sanoer. Yan de transportwagens der artillerie is nooit gebruik gemaakt. Geldvoorziening. Aan geld werd een bedrag van f 90.000.— met de Bromo medegegeven voor de krijgskas, terwijl door de zorg van het civiel bestuur te Boeleleng een som van f 2500 aan kepengs aangekocht. Aangezien onze Nederlandsche standpenningen en pasmunt, behalve kopergeld al dadelijk gangbaar waren, heeft er nooit behoefte bestaan aan kepengs, en zijn die dan ook verder niet meer aangeschaft. Chineesche en Boegineesche handelaars namen gaarne, groot en klein papier in betaling aan. In drie volgende zendingen werd nog f 150.000.— ontvangen. Gedurende den loop der expeditie werd voor een bedrag van f 27500.door den Chef van het veldpostkantoor in de krijgskas gestort. Gemis aan geldzakken deed zich gevoelen. Voorzieningen voor de achterblijvende troepen na het vertrek van de Hoofdmacht. Bij telegram van den Hoofd-Intendant ddo. 22 October 1906 No. 151 werd den Expeditionnairen Intendant opgedragen voor het vertrek van de Hoofdmacht de voorzieningen voor de

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 268