6 De „Fazant" zou te Soerabaja worden uitgerust en o.a. voor zien worden van 4 ziekenkotten. Ambulance, materieel en medicijnen zouden in verantwoording worden gegeven aan den commandant, om eventueel ter beschikking te worden gesteld van den officier van gezondheid met de begeleiding van zieken belast, terwijl deze officier gehouden zou zijn bij aankomst te Soerabaja voor de noodige aanvulling en verwisseling zorg te dragen. Voor het geval geen officier van gezondheid maar een gegradueerde van het hospitaalpersoneel als geleider werd aan gewezen, zou door den gezagvoerder van het ziekenschip eenige controle worden uitgeoefend en verder bij iedere reis bedoeld gegradueerde van de noodige orders worden voorzien. Door de Fazant zou een ruime hoeveelheid ijs voor de zieken worden medegenomen. Het personeel voor het ziekentransport schip zou kunnen bestaan uit 1 europeesch sergeant zieken opzichter. 1 europeesch korporaal ziekenverpleger. 2 europeesche soldaten ziekenverpleger. 4 inlandsche soldaten ziekenverpleger. Behalve de Fazant werd ook de Tegal ter dispositie van den geneeskundigen dienst gesteld, doch alleen uitgerust voor het vervoer van lichte zieken, die geen geneeskundig toezicht ver- eischten, omdat bij wekelijksche vaarbeurt van de Fazant een voldoende evacuatie van ernstige lijders verzekerd was en bovendien de Tegal was aangewezen tot den overvoer van paarden. Behalve door deze twee aangewezen vaartuigen van de Gouvernements Marine, zouden bij uitzondering ook evacuaties kunnen geschieden met Oorlogsschepen, wanneer deze ter aan vulling van de voorraden of om andere redenen naar Soerabaja moesten vertrekken. De Bromo zou als magazijnschip dienst doen en tevens kunnen worden benut als tijdelijk logies voor niet ernstige zieken of gewonden, zoo noodig de eerste dagen na de landing, vóór het oprichten van het veldhospitaal, als zoodanig kunnen worden gebruikt. Met het oog op de betere slagvaardigheid werden aan alle inland sche militairen die aan de expeditie zouden deelnemen, twee paar zeildoeksche rijgschoenen verstrekt en wel vroeg genoeg om zich in het loopen daarmede voldoende te kunnen oefenen.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 294