8 heid een bespieking betreffende de eerste hulp aan de gewonden en andere zich daartoe leenende dienstaangelegenheden (evacuatie enz.) en ïeikte hun de door den bevelhebber goedgekeurde instructies benevens de verzamelde gegevens en de kaart van Bali uit. De beide overige dagen, die aan het vertrek der expeditie, dat op den lOden September bepaald was, voorafgingen, wer den door den chefarts besteed tot het houden van inspecties ovei het voor Bali bestemde geneeskundig personeel, het indee- len van dat personeel en het nagaan van het ambulancematerieel. Vei der werd op verzoek van den chefarts door den Directeur van het Pare Vaccinogéne een ruime hoeveelheid vaccinestof beschikbaar gesteld en den dag voor het vertrek aan de gezag voerders der vier transportschepen toegezonden. Vertrek. Het vei trek der troepen van Tandjong Priok had plaats op den lOen September 1906. Er werd voor gezorgd, dat op elk der transportschepen een officier van gezondheid aanwezig was en hen opgedragen, om zoodra de reis was aangevangen, alle personen bij wie revaccinatie nog niet had plaats gehad, te revaccineeren. Bij een inspectie over het logies der troepen bleek het den chefarts, dat de dwangarbeiders in zooverre beter gelegerd waren dan de militairen, dat hun logies een ruimere ventilatie aanbood. In het kwartier der militairen had men de ventilatiekokers afgenomen, of deze niet in voldoende hoeveelheid aangebracht, zoodat, toen dit euvel was hersteld, het logies ook aanmerke lijk verbeterde. Den 12den September werd de reede van Sanoer bereikt. Geduiende de reis waren enkele militairen met koortsen in behandeling gekomen, een inl. fuselier daaraan overleden, terwijl bij de dwangarbeiders tamelijk veel gevallen van scabies waren geconstateerd. Den middag na aankomst begaf zich de chefarts naar de Bromowaar hij zich kon overtuigen van de bijzondere netheid en accuratesse waarmede al het materieel was ingeladen, doch waar hij constateerde dat geen veldapotheek was ingericht. Bovendien bleek dat er voorloopig geen sprake kon zijn van

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 296