9 het plan om een gedeelte van het vaartuig als hospitaalschip te laten dienstdoen. Daarvoor was geen ruimte beschikbaar. Dadelijk na aankomst ter reede Sanoer werd met de propby- lactische kininetoediening begonnen. De bezettingscompagnie voor Gianjar kreeg orders om den 13en September 's morgens 6 uur naar Lebih te vertrekken, den officier van gezondheid daarbij ingedeeld een goede hoeveel heid kininepillen meegegeven en het ambulance materieel aange vuld en gecompleteerd. De uitrustingen der geneeskundige sectiën van het 11de en 20ste Bataljon bleken niet compleet te zijn, waarschijnlijk het gevolg van verkeerde inlading te Tandjong Priok. Den respec- tievelijken chefs der geneeskundige sectiën werd opgedragen een onderzoek in te stellen naar het ontbrekende materieel. Den 13den September werd met den oudstaanwezend officier van gezondheid der zeemacht overleg gepleegd omtrent de rege ling van den geneeskundigen dienst bij de landing. De volgenden dag had de landing plaats in 3 échelons. Het dichtst onder den wal lagen de twaalf gewapende sloepen der marine. In een der middelste bevond zich de officier van gezondheid der marine W. A. Hark. In elk der sloepen waren verbandmiddelen en kon een deskundige de eerste hulp verleenen. Op deze sloepen volgde een ambulancesloep der. marine, waarin zich een officier van gezondheid met een ziekenverpleger en het noodige verband materieel bevond. Hierop kwamen de landings troepen in 28 sloepen van de Paketvaart maatschappij, terwijl het geneeskundig- en hospitaalpersoneel zooveel mogelijk over die sloepen was verdeeld. In elk der sloepen bevond zich een vlaggetje, waarmede geseind kon worden wanneer genees kundige hulp werd verlangd. Deze hulp kon verleend worden door de voorafgaande ambulancesloep of door drie andere, die volgden. Zoo er bij de landing gewonden mochten komen, zouden deze door de aanwezige artsen der marine geholpen en voorloopig gebracht worden naar H. Ms. „Zeeland", dat tot hospitaalschip was ingericht. De landing had plaats zonder den minsten weerstand van den vijand. De dag van debarkement werd

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 297