10 geheel in beslag genomen met het zoeken naar en het inrichten der bivakken en het lossen van de goederen. De bivakken werden betrokken in het huizencomplex met omgeving, gelegen in Pabean-Sanoer en in het chineesche hui zencomplex met omgeving gelegen in de dessa Sanoer. In het eerste werden gelegerd het 20ste bataljon, de artillerie, een deel der genietroepen en de intendance, terwijl daar ook de veestapel was ondergebracht en op korten afstand een slacht plaats was opgericht. Het commando, de staf, het 11e en 18e bataljon, de cavalerie, de overige genietroepen, de marinelan- dingsdivisie, het veldhospitaal, het huippostkantoor, en de veld rustkamer benevens het dwangarbeiderskwartier bevonden zich in Sanoer. In de aanwezige putten was geen goed noch voldoende drink water te vinden. Ook het water uit een stroomend beekje °P rb 5 min. afstand van het bivak Sanoerkon evenmin onge kookt benut worden. Hoewel eerst 'savonds laat, werd, ter voorziening in het ge brek aan drinkwater door de zorg der intendance een hon derdtal gevulde ankervaatjes van boord aan wal gebracht, ter wijl van het groot aantal klappers een gretig gebruik werd gemaakt. Wel was de genie tijdig begonnen met het boren van putten maar in Pabean Sanoer vond men brak water, terwijl in Sanoer het niet mogelijk bleek door den harden bodem heen te komen. Dat de bivakken dien dag niet geheel in orde kwamen, be hoeft wel niet gezegd te worden. Slechts een enkel privaat kon boven stroomend water wor den geplaatst, zoodat voor de overige diepe kuilen moesten ge graven worden, hetgeen nog al moeite veroorzaakte wegens den steenachtigen bodem. Bij het bouwen van privaten werd rekening gehouden met de heerschende windrichting. Yoor het veldhospitaal werd het beste huis uitgekozen. Dit bestond uit een ruime voorgalerij, voorloopig ingericht voor ver blijfplaats van de officieren van gezondheid, militair apotheker en administrateur van het veldhospitaal, voor bureau en voor het opbowaren van medicijnen etc.

Indische Militair Tijdschrift - Extra Bijlagen | 1909 | | pagina 298